Vračilo regresa je pogosto vprašanje tako delodajalcev kot zaposlenih, ki ga dobijo v naši pravni službi. V katerih primerih je potrebno vračilo regresa, ki je že bil izplačan? Potrebujete pravno svetovanje? Obrnite se na naše pravne svetovalce. Za termin plačljivega strokovnega svetovanja se lahko dogovorite po telefonu na 01/600 15 30 ali na [email protected].
Rok za izplačilo regresa je 1. julij, izjemoma 1. november
Preden pogledamo, v katerih primerih delodajalec od delavca zahteva vračilo regresa, spomnimo na nekaj ključnih informacij glede regresa. Regres mora biti izplačan najpozneje do 1. julija tekočega koledarskega leta. Minimalni znesek regresa je v višini minimalne plače. Ta za leto 2024 znaša 1253,90 evra. Izjemoma pa je lahko regres izplačan do 1. novembra – v primeru nelikvidnosti delodajalca in z določbami v kolektivnih pogodbah.
Vračilo regresa – kdaj oz. v katerih primerih?
Delavec lahko redno odpove pogodbo o zaposlitvi kadarkoli in brez obrazložitve. Lahko predlaga tudi sporazumno prekinitev delovnega razmerja. Če zato obstajajo razlogi, lahko delavec poda tudi izredno odpoved. Pravica do regresa (in tudi letnega dopusta) je vezana na število mesecev, ko je delavec v koledarskem letu zaposlen pri delodajalcu. Vračilo regresa »tako pride v poštev« takrat, ko delavec prekine delovno razmerje pred iztekom tekočega koledarskega leta ter je že prejel polni regres.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Vračilo regresa – primer
Poglejmo na primeru, kdaj je zahtevano vračilo regresa. Delavec je zaposlen pri delodajalcu 3 leta. Junija 2024 je podal odpoved pogodbe o zaposlitvi. Po poteku odpovednega roka bo delovno razmerje prenehalo z zadnjim avgustom. Ker je regres prejel v celoti pred odpovedjo, sledi vračilo regresa. Ker bo delovno razmerje prenehalo z 31.8.2024, je delavec upravičen od 8/12 oz. 2/3 regresa. 4/12 oz. 1/3 regresa bo moral delodajalcu vrniti. Delavec je prejel celoten regres v višini 1500 evrov. Vračilo regresa v našem primeru bo v višini 500 evrov.
Vračilo regresa običajno pobot pri zadnji plači – a le ob pisnem soglasju delavca!
Delavec je dolžan del regresa vrniti. Najpogostejša praksa je ta, da se vračilo regresa izvede s pobotom zadnje plače. A zato mora delodajalec pridobiti pisno soglasje delavca. Če delodajalec brez soglasja delavca pobota vračilo regresa pri zadnji plači, ga lahko doleti globa od 450 do 20.000 evrov. Za odgovorno osebo delodajalca pa je predvidena globa od 450 do 2.000 evrov.
Vračilo regresa z nakazilom na TRR delodajalca
Če se delavec ne strinja, da se vračilo regresa izvede s pobotom pri zadnji plači, je možnost tudi nakazilo na TRR delodajalca. Vračilo regresa se opravi tako, da delavec na TRR delodajalca nakaže znesek preveč izplačanega regresa. V kolikor se delodajalec z delavcem nikakor ne more dogovoriti za vračilo regresa, mora delodajalec zoper delavca vložiti tožbo na pristojno delovno sodišče.
Razmišljate o odprtju podjetja? Obrnite se na naše svetovalce na DATA točki. Za rezervacijo termina registracije nas pokličite na 01/600 15 30 ali na [email protected]
Deli na FacebookuDeli na Twitterju