Pogodba o zaposlitvi – preverite obvezne sestavine! Ali vam delodajalec ponuja v podpis novo pogodbo o zaposlitvi in niste prepričani, da vsebuje vse potrebne podatke? Ali je vaša trenutna pogodba o zaposlitvi v skladu z veljavno zakonodajo? Za nasvet s področja delovnega prava, se obrnite na naše pravne strokovnjake!
Delodajalec mora pri pripravi pogodbe o zaposlitvi poleg Zakona o delovnih razmerjih upoštevati tudi kolektivno pogodbo, interne pravne akte ter ostalo zakonodajo na področju delovnega prava.
V kolikor vas zanima hitra registracija podjetja ali s.p. nas kontaktirajte ali pa si rezervirajte brezplačen termin.
Pogodba o zaposlitvi in njene obvezne sestavine
31. člen Zakona o delovnih razmerjih določa, kaj mora vsebovati pogodba o zaposlitvi:
- podatke o pogodbenih strankah z navedbo njunega prebivališča oziroma sedeža,
- datum nastopa dela,
- naziv delovnega mesta oziroma vrsto dela, s kratkim opisom dela, ki ga mora delavec opravljati po pogodbi o zaposlitvi in za katero se zahtevajo enaka raven in smer izobrazbe in drugi pogoji za opravljanje dela v skladu z 22. členom tega zakona,
- kraj opravljanja dela; če ni naveden točni kraj, velja, da delavec opravlja delo na sedežu delodajalca,
- čas, za katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi, razlog za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas in določilo o načinu izrabe letnega dopusta, če je sklenjena pogodba o zaposlitvi za določen čas,
- določilo ali gre za pogodbo o zaposlitvi s polnim ali krajšim delovnim časom,
- določilo o dnevnem ali tedenskem delovnem času in razporeditvi delovnega časa,
- določilo o znesku osnovne plače delavca v eurih, ki mu pripada za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi ter o morebitnih drugih plačilih,
- določilo o drugih sestavinah plače delavca, plačilnem obdobju, plačilnem dnevu in o načinu izplačevanja plače,
- določilo o letnem dopustu oziroma načinu določanja letnega dopusta,
- dolžino odpovednih rokov,
- navedbo kolektivnih pogodb, ki zavezujejo delodajalca oziroma splošnih aktov delodajalca, ki določajo pogoje dela delavca, in
- druge pravice in obveznosti v primerih, določenih z Zakonom o delovnih razmerjih.
Predlog pogodbe o zaposlitvi morate dobiti že pred podpisom!
Delodajalec mora delavcu izročiti pisni predlog pogodbe o zaposlitvi praviloma tri dni pred sklenitvijo, pisno pogodbo o zaposlitvi pa ob njeni sklenitvi.
Če delavcu ni izročena pisna pogodba o zaposlitvi, lahko delavec kadarkoli v času trajanja delovnega razmerja zahteva njeno izročitev od delodajalca in sodno varstvo.
Posledice nezakonito sklenjene pogodbe o zaposlitvi za določen čas!
Poskrbite, da bo pogodba o zaposlitvi v skladu z zakonom!
Pogodba o zaposlitvi, ki nima vseh sestavin, ima namreč lahko različne posledice.
Sodna praksa npr. šteje, da če pri sklenitvi pogodbe o zaposlitvi za določen čas ni naveden razlog, zakaj je pogodba o zaposlitvi sklenjena za določen čas, in razlog tudi ne izhaja iz same pogodbe, pogodba ni veljavna. Opustitev navedbe razloga pomeni, da je pogodba o zaposlitvi sklenjena v nasprotju z zakonom in se zato na podlagi 56. čl. ZDR-1 šteje, da je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas.
Potrebujete pravni nasvet s področja delovnega prava? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali pa jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju