Pomoč za podjetnike je dobrodošla ob povečanem obsegu dela in naročil pa tudi, kadar se podjetnik končno odloči, da si bo privoščil nekaj dopusta. Tako je pametno že ob ustanovitvi podjetja razmisliti, kdo vam bo v pomoč, ko si privoščite nekaj oddiha. Kdo lahko takrat “vskoči” namesto vas?
Pomoč za podjetnike, ko vam pri poslovanju pomaga prokurist podjetja
Odločitev podjetnika, da bo pooblastil osebo, ki bo prokurist v njegovem podjetju, lahko podjetnik sprejme že ob sami registraciji podjetja. Lahko pa kadarkoli naknadno imenuje prokurista v svojem že obstoječem podjetju. Oseba, ki bo prokurist pri samostojnem podjetniku, mora izpolniti soglasje, da se strinja z imenovanjem. Svetovalec DATA točke za vpis prokurista potrebuje ime in priimek osebe in njegovo EMŠO številko. Prokurist postane zastopnik pri samostojnem podjetniku, kar pomeni, da ima določena pooblastila. Podjetnika lahko zastopa na banki in ureja zadeve, lahko se dogovarja za posle in skrbi skratka za nemoteno poslovanje podjetja. Nima pa pooblastil glede nepremičnin, ne more preoblikovati podjetja ali opraviti postopek izbrisa s.p. iz registra podjetij. Pri dodajanju zastopnika-prokurista v d.o.o., le-ta ob imenovanju podpiše izjavo, da se strinja z imenovanjem in da ni ovir iz 255. člena ZGD-1 za njegovo imenovanje.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Pomoč za podjetnike, če vam v podjetju pomaga družinski član
Tudi inštitut kratkotrajnega dela, je dobrodošla pomoč za podjetnike. Pri kratkotrajnem delu lahko podjetniku pomaga ožji družinski član. Pomoč za podjetnike, ki jo predstavlja tako delo je brezplačna pomoč in je omejena na 40 ur na mesec. Vse kar mora podjetnik storiti, če se odloči, da mu bo v podjetju pomagal ožji družinski član je, da ga z obrazcem M12 prijavi v zavarovanje. Prijavo mora urediti elektronsko, bodisi sam od doma prek Spot portala, če ima digitalno potrdilo, lahko pa tudi na DATA točki s pomočjo svetovalca. Mesečno zanj plačuje znesek zavarovanja v višini 6,63 evra.
Pomoč za podjetnike predstavlja tudi delo študentov in dijakov
Ob povečanem obsegu del ali koriščenju dopusta zaposlenih, predstavlja pomoč za podjetnike tudi študentsko delo. V času počitnic, ko so študentje in dijaki prosti študijskih in šolskih obveznosti, radi zaslužijo kakšen evro in si ob delu pridobivajo dragocene delovne izkušnje. Minimalna urna postavka, ki jo boste plačali za študentsko delo je določena v višini 7,21 evra bruto, kar pomeni 6,20 evra neto.
Prispevki za popoldanski s.p. 2024
Pomoč za podjetnike je lahko začasno in občasno delo upokojencev
Vitalni upokojenci nas svetovalce DATA točke sprašujejo na kakšen način lahko dodatno zaslužijo. Eden od načinov je, da se zaposlijo v podjetju s pogodbo o začasnem in občasnem delu in so tako dobrodošla pomoč za podjetnike. Obseg začasnega ali občasnega dela upokojencev je 90 ur mesečno. Največkrat trikrat na leto pa lahko občasno delo obsega 120 ur na mesec. Najnižja urna postavka za začasno ali občasno delo znaša 7,21 evra bruto.
Navedli smo nekaj možnosti, ki predstavljajo pomoč za podjetnike, ko se le-ti odločijo, da bodo v poletnem času malo odpočili in si privoščili dopust. Podjetniki, če bi potrebovali izračune, koliko vas za določeno obdobje stane angažiranje osebe v podjetju v času vaše odsotnosti in katera pomoč za podjetnike se vam najbolj izplača, se obrnite z vprašanji na naše davčne, pravne oz. podjetniške svetovalce. Pišite nam na [email protected] ali nas pokličite na 01/600-1530!
Prijavite se na naše e-novice!
Deli na FacebookuDeli na Twitterju