Go to Top

Skrajšan delovnik: pravice, povračila stroškov in druge ugodnosti

Skrajšan delovnik, čas ki je krajši od polnega delovnega časa, v zadnjem obdobju postaja vse bolj pogosta oblika zaposlitve, saj omogoča boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem. A kako je v tem primeru s pravico do odmora, regresom, povračili stroškov za prevoz in prehrano? Če imate vprašanja o skrajšanem delovniku, vam pravni strokovnjaki v podjetju Data nudijo strokovne nasvete s področja delovnega prava. Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si.

Brezplačno registrirajte podjetje

Kdo se odloča za skrajšan delovnik in kakšni so razlogi?

Obstajata dve glavni skupini zaposlenih, ki delajo s skrajšanim delovnikom:

  • Zaposleni, ki se za to obliko zaposlitve odločijo prostovoljno zaradi svojih želja ali potreb delodajalca.
  • Zaposleni, ki imajo skrajšan delovni čas zaradi zdravstvenih razlogov ali starševstva (kar ureja 67. člen ZDR-1).

V nadaljevanju se bomo opredelili le do prve skupine iz prve alineje, saj se zaposleni iz druge skupine iz druge alineje obravnavajo, kot da bi delali polni delovni čas.

Izračun plače

Pravno svetovanje

Informativni izračun dohodnine

Pravica do odmora pri skrajšanem delovniku

Delavec s skrajšanim delovnikom ima pravico do odmora sorazmerno s časom, ki ga preživi na delu. Vendar mora, da pridobi to pravico,  delati vsaj štiri ure na dan. Na primer:

  • Pri 4-urnem delavniku pripada 15 minut odmora.
  • Pri manj kot 4 urah dnevno pravica do odmora ne obstaja.

Pogodba o zaposlitvi

Povračilo stroškov za prehrano in prevoz

Pri skrajšanem delovniku veljajo posebna pravila glede povračil:

  • Delavcem, ki delajo najmanj 4 ure na dan, pripada celotno povračilo stroškov prehrane.
  • Pri manj kot polovičnem delovnem času pravice do malice ni.
  • Stroški prevoza se povrnejo glede na dejansko število prihodov na delo. Krajši delovni čas na to seveda ne vpliva. Če pa se delodajalec in zaposleni dogovorita, da slednji prihaja na delo recimo dvakrat na teden, bo to seveda vplivalo na višino povrnjenih stroškov.

Dnevnice 2025

Skrajšan delovnik in regres

Pri skrajšanem delovniku je regres določen sorazmerno glede na delovni čas. To pomeni, da se višina regresa prilagodi glede na število ur, ki jih zaposleni opravi v primerjavi s polnim delovnim časom. Letni dopust je za vse zaposlene, vključno s tistimi na skrajšanem delovniku, vedno najmanj štiri tedne. Število dni dopusta pa je odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu, zato se lahko za zaposlene s skrajšanim delovnikom število dni dopusta sorazmerno prilagodi glede na njihov dejanski delovni čas.

Kilometrina 2025

Druge pravice pri skrajšanem delovniku

Delavci s skrajšanim delovnikom so upravičeni do enakih dodatkov kot tisti s polnim delovnim časom, in sicer za nočno delo, delo ob praznikih ter delo med vikendi. To pomeni, da tudi pri krajšem delovnem času obveznosti glede teh dodatkov ostajajo nespremenjene in se izplačujejo v skladu z zakonodajo ali dogovori v podjetju.

Pokojninska doba se pri skrajšanem delovniku upošteva sorazmerno s številom opravljenih ur. Na primer, če delavec opravi 20 ur na teden (kar predstavlja polovični delovni čas), se v enem letu šteje le polovica pokojninske dobe, kar pomeni, da bo pri tem delovniku za leto dni upoštevanih 6 mesecev pokojninske dobe. Pomembno je tudi, da skrajšan delovnik ne vpliva na delovno dobo, ki je osnova za izračun jubilejnih nagrad.

Več informacij vam lahko v okviru plačljivega posveta podajo pravni strokovnjaki podjetja DATA. Za ponudbo pišite na data@data.si ali pokličite na 01 600 15 30.

Prijava na e-novice

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja