Minimalna in osnovna plača je izplačilo, ki ga zaposleni dobijo za opravljeno (običajno) mesečno delo. Kako dobro poznate izraza minimalna in osnovna plača? Minimalna in osnovna plača velja tako za podjetnike kot tudi zaposlene pri njih. V primeru nejasnosti glede vprašanj s področja delovnega prava imamo v našem podjetju odlične pravne svetovalce! Za ponudbo plačljivega svetovanja lahko pokličete na 01/600-1530 ali pa nam pišete na [email protected].
Minimalna in osnovna plača – kako je določeno plačilo za delo?
Zakon o delovnih razmerjih določa, da je plačilo za delo po pogodbi o zaposlitvi sestavljeno iz plače (ta mora biti vedno v denarju) ter morebitnih drugih vrst plačil, če je tako določeno s kolektivno pogodbo. Glede plače mora delodajalec upoštevati minimum, ki je določen z zakonom oz. kolektivno pogodbo.
Kaj je osnovna plača?
Osnovna plača je bruto plača delavca brez dodatka za delovno in poslovno uspešnost ter brez drugih dodatkov. V ZDR-1 je določeno, da se osnovna plača določi tako, da se upošteva zahtevnost dela, za katerega je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi. Osnovne plače, ki so navedene v pogodbi o zaposlitvi so lahko nižje od bruto minimalne plače. Razlog tega je običajno v plačnih razredih, ki so določeni v kolektivnih pogodbah oz. internih aktih podjetja. Je pa tukaj treba poudariti, da ne glede na znesek, ki je naveden v pogodbi, mora zaposleni prejeti vsaj minimalno plačo (ali pa več).
Kaj je minimalna plača?
V Zakonu o minimalni plači je predpisano, da gre za najnižjo plačo, ki jo lahko delavec prejema za delo za polni delovni čas. Če ima delavec krajši delovni čas od polnega, mu pripada najmanj sorazmeren del minimalne plače. V minimalno plačo se ne vštevajo dodatek za nočno delo, dodatek za nedeljsko delo ter dodatek za delo na praznike in dela proste dneve. Prav tako se v minimalno plačo ne šteje del plače za delovno uspešnost ter plačilo za poslovno uspešnost. V minimalno plačo tudi ni možno vštevati povračil stroškov, ki jih je delodajalec dolžan izplačati delavcu. To so povračilo stroškov za prehrano med delom, prevoz na delo in iz dela ter stroškov na službenem potovanju. Prav tako se v minimalno plačo ne štejejo drugi prejemki iz delovnega razmerja kot so regres za letni dopust, odpravnine ter jubilejne nagrade.
Če ste se odločili odpreti s.p. ali d.o.o, se lahko naročite na podjetniško svetovanje ali pa kar za termin za registracijo podjetja. Pokličite telefonsko številko 01/600-1530 ali pa nam pišite na [email protected] .