Začasno prebivališče v Sloveniji poznamo poleg stalnega prebivališča. Kaj je začasno prebivališče? Kateri zakon ureja začasno prebivališče? Kdaj ga je potrebno prijaviti? Želite imeti sedež podjetja prijavljen na začasnem naslovu? V primeru, da želite naslov podjetja prijaviti na začasnem naslovu potrebujete overjeno izjavo lastnika objekta, da vam dovoli prijavo naslova podjetja na njegovem naslovu. Potrebujete pomoč? Kontaktirajte naše podjetniške svetovalce po telefonu na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Začasno prebivališče – kaj je to?
Kakšna je razlika med stalnim in začasnim prebivališčem? Pri stalnem prebivališču gre za naslov, na katerem oseba stalno prebiva. Gre za središče njegovih življenjskih interesov. To se presoja na podlagi njegovih družinskih, partnerskih, delovnih, socialnih in ekonomskih vezi, ki kažejo, da med posameznikom in naslov, kjer živi obstajajo trajne in tesne povezave. Začasno prebivališče pa je naslov v Republiki Sloveniji, kjer posameznik začasno prebiva – na primer zaradi šolanja, dela ali drugih razlogov.
Začasno prebivališče – kdo ga mora prijaviti?
Če državljan ali tujec z dovoljenjem za stalno prebivanje, ki začasno prebiva zunaj naslova stalnega prebivališča (vendar ne pri stanodajalcu ali gostitelju) in bo na tem naslovu prebival več kot 90 dni, mora prijaviti začasno prebivališče. To določa Zakon o prijavi prebivališča (ZPPreb-1). To se prijavi na upravni enoti v osmih dneh od dneva začasne naselitve. Ob tem je treba še poudariti, da je možno imeti prijavljeno le eno začasno prebivališče.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Začasno prebivališče – prijava na upravni enoti!
Prijava se uredi na upravni enoti, na območju katere prijavljate začasno prebivališče. Prijava začasnega prebivališča se lahko uredi tudi prek portala e-uprava. Prijavo začasnega prebivališča lahko za posameznika uredi tudi tretja oseba s pooblastilom. Ko se začasno prebivališče prijavlja, je potrebno predložiti veljaven osebni dokument ter dokazilo o pravici do bivanja na naslovu, kjer bo bivališče prijavljeno. To so lahko na primer izjava o (so)lastništvu, najemna pogodba, soglasje (so)lastnika objekta.
Začasno prebivališče – za kako dolgo se lahko prijavi?
Začasno prebivališče v Sloveniji se lahko prijavi za čas do dveh let oz. za čas veljavnosti dovoljenja za začasno prebivanje, potrdila o prijavi prebivanja ali vizuma za dolgoročno bivanje (če je ta krajši od dveh let). Prebivališče je potrebno znova prijaviti pred njegovim prenehanjem, v kolikor želi oseba po poteku na naslovu še naprej začasno prebivati. Posameznika se lahko v primeru neprijave začasnega prebivališča v določenem roku kaznuje z globo od 200 do 600 evrov.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju