Kolektivne pogodbe pogosto urejajo pravice in obveznosti iz delovnega razmerja. Kaj morajo vedeti delodajalci in delavci o kolektivnih pogodbah? Če bi potrebovali pomoč glede tolmačenja kolektivne pogodbe, ki velja za vašo dejavnost, se lahko obrnete na naše pravne svetovalce! Za termin plačljivega svetovanja nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišete na [email protected].
Kaj urejajo kolektivne pogodbe?
Za urejanje pravic in obveznosti iz delovnega razmerja se ne uporabljata le pogodba o zaposlitvi in Zakon o delovnih razmerjih (ter drugi področni zakoni kot npr. Zakon o varnosti in zdravju pri delu), ampak velikokrat tudi kolektivne pogodbe na ravni dejavnosti. Na veljavnost posamezne kolektivne pogodbe za delodajalca mora paziti delodajalec sam. V pogodbo o zaposlitvi mora delodajalec navesti podatek, katera kolektivna pogodba velja pri njem. Gre za bistveno sestavino pogodbe o zaposlitvi. Sklenjene so lahko za območje države in za vse delodajalce v panogi ali pa le za določene delodajalce. Se pa kolektivne pogodbe pogosto tudi spreminjajo. Ravno zaradi tega morajo delodajalci nenehno preverjati, če delavcem zagotavljajo pravice iz aktualno veljavne kolektivne pogodbe. Pri tem so vam lahko v pomoč tudi naši strokovni svetovalci iz pravne službe. Za termin plačljivega svetovanja jih lahko pokličete na 01/600 15 30!
Kje lahko dostopamo do njih?
Vse veljavne kolektivne pogodbe za območje države so vpisane v evidenci kolektivnih pogodb. Te lahko najdete tukaj. Pravila glede kolektivnih pogodb ureja Zakon o kolektivnih pogodbah.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Vsebina kolektivne pogodbe
Kolektivne pogodbe praviloma določajo pravice za delavca, ki so ugodnejše, kot so določene v ZDR-1. V teh primerih mora delodajalec upoštevati ureditev iz kolektivne pogodbe ne glede na to, če je pravica manj ugodno že urejena v zakonu. Na primer, če kolektivna pogodba določa daljše trajanje dopusta, višji znesek regresa ali odpravnino, kot ZDR-1, mora delodajalec upoštevati določbe kolektivne pogodbe. S kolektivno pogodbo se sicer lahko določijo tudi manj ugodne pravice za delavca od zakonsko določenih.
Sestava kolektivne pogodbe
Kolektivne pogodbe so sestavljene iz obligacijskega in normativnega dela. V obligacijskem delu so urejene pravice in obveznosti strank, ki so jo sklenile. Lahko je v tem delu urejen tudi način mirnega reševanja kolektivnih sporov. Normativni del kolektivne pogodbe pa praviloma vsebuje določbe, s katerimi se urejajo pravice in obveznosti delavcev in delodajalcev. Gre za pravice in obveznosti pri sklepanju pogodb o zaposlitvi, med trajanjem delovnega razmerja in v zvezi s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi. Prav tako so urejene pravice in obveznosti glede plačila za delo ter drugi osebni prejemki in povračila v zvezi z delom. Opredeljene so pravice in obveznosti glede varnosti in zdravja pri delu ter druge pravice in obveznosti, ki izhajajo iz razmerij med delodajalci in delavci.
Kdaj so kolektivne pogodbe zavezujoče za delodajalca?
Kolektivne pogodbe sklepajo sindikati kot stranka na strani delavcev ter delodajalci kot stranka na strani delodajalcev. Delodajalce zavezujejo zaradi njihovega članstva v združenju, ki je podpisnik kolektivne pogodbe. Na podlagi članstva v takem združenju delodajalci preverijo, če jih zavezuje kolektivna pogodba. Kolektivne pogodbe načeloma veljajo za delodajalce na območju Slovenije. Prav tako morajo delodajalci preveriti t.i. osebno veljavnost. To pomeni, da morajo preveriti, za katere delavce velja kolektivna pogodba. Posebnosti lahko veljajo za poslovodne delavce in prokuriste, vajence, dijake in študente na obveznem praktičnem usposabljanju ter delavce, ki opravljajo delo pri delodajalcu skladno s pogodbo o zaposlitvi med delavcem in delodajalcem, ki opravlja dejavnost zagotavljanja dela delavcev drugemu uporabniku. Pomembno je preveriti tudi časovno veljavnost. Kolektivne pogodbe so lahko določene za nedoločen ali določen čas. Za določen čas pa praviloma veljajo tarifne priloge h kolektivnim pogodbam. Če delodajalci ne upoštevajo ugodnosti, ki jih delavcem omogoča posamezna kolektivna pogodba, so lahko odgovorni za prekršek in plačilo globe ter za kršitev pravic delavcev iz delovnega razmerja.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju