Prvo odprtje podjetja zahteva kar nekaj priprave, pridobivanja informacij. Kaj vse je potrebno vedeti in načrtovati, če se odločite za prvo odprtje podjetja? Katero obliko izbrati? S.p. ali d.o.o.? Bodoči podjetniki imajo različna vprašanja, na katere si pogosto sami ne znajo odgovoriti. Če ste tudi sami pred ustanovitvijo podjetja in bi želeli, da vas pri tem kdo vodi in vam svetuje, se lahko obrnete na naše izkušene podjetniške strokovnjake. Za termin posveta nas lahko pokličete na telefonsko številko 01/600 15 30 ali pa nam pišite na [email protected].
Prvo odprtje podjetja – kaj je treba vedeti pred odprtjem podjetja?
Oseba, ki se odloča za prvo odprtje podjetja, mora pridobiti informacije:
- o tehničnem postopku odprtja podjetja,
- o dejavnosti, ki jo želi opravljati,
- o tem, kako se dejavnost razlikuje od storitve ali izdelka, ki je na trgu že prisoten,
- o tem, kdo so njegovi potencialni kupci,
- o tem, kje bo oglaševal svojo dejavnost,
- o tem, kako bo nagovarjal svoje kupce,
- o tem, kakšno odgovornost je pripravljen sprejeti z registracijo podjetja.
Vedeti je treba tudi ali boste za ustanovitev podjetja pripravili kapital v denarju. Odličen pripomoček za analizo poslovne ideje pred začetkom podjetniške poti je poslovni načrt. Podjetniku pomaga pri celovitemu vpogledu v njegovo poslovno priložnost in v njem se hkrati tudi že opredeli, katero obliko gospodarske družbe bo ustanovil.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Prvo odprtje podjetja – najbolj pogosti obliki podjetij v Sloveniji
Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1) je krovni zakon, ki opredeljuje vse vrste in oblike gospodarskih družb, ki jih lahko ustanovite v Sloveniji. Za prvo odprtje podjetja je pomembno, da se podjetnik informira o tem, kako ZGD-1 opredeljuje vrsto podjetja, ki ga namerava registrirati. Statistika navaja, da se v Sloveniji najpogosteje ustanovi ali družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) ali samostojni podjetnik (s.p.). Hkrati sta to tudi obliki gospodarskih družb, ki jih za prvo odprtje podjetja izberejo podjetniki, ki se odločijo za registracijo podjetja na DATA točki. O bistvenih razlikah med s.p. in d.o.o. lahko preberete tukaj.
Prispevki za popoldanski s.p. v 2024
Prvo odprtje podjetja – samostojni podjetnik
Prvo odprtje podjetja lahko opravite osebno na DATA točki. Kako odpreti s.p. in kako poteka postopek? Na postopek registracije s.p. mora bodoči podjetnik prinesti osebni dokument, svojo davčno številko in po potrebi overjeno izjavo lastnika objekta za poslovni naslov. Vso potrebno dokumentacijo vam bo pomagal pripraviti svetovalec DATA točke. Svetovalec bo razložil tudi postopke po registraciji. Novoustanovljeni podjetniki se vedno razveselijo novice, da lahko prvo leto poslovanja koristijo ugodnost Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. To pomeni, da imajo prvo leto poslovanja 50 odstotkov nižje prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, drugo leto poslovanja so ti prispevki nižji za 30 odstotkov. Običajno se podjetniki, ko gre za prvo odprtje podjetja, odločijo tudi za sodelovanje z računovodjo računovodskega servisa DATA. Tako imajo poslovanje svojega s.p. urejeno na enem mestu.
Prvo odprtje podjetja – d.o.o.
Tudi registracijo d.o.o. mora družbenik opraviti osebno. Na postopek prinese osebni dokument in po potrebi overjeno izjavo lastnika objekta za poslovni naslov d.o.o. S pomočjosvetovalca pripravi kompletno dokumentacijo za ustanovitev d.o.o.. Na DATA točki lahko registrirate enoosebni d.o.o. (en družbenik) ali pa večosebni d.o.o. (več družbenikov). Družbenik, ki bo hkrati tudi zastopnik družbe ne bo mogel uveljavljati ugodnost nižjih prispevkov za socialno zavarovanje, saj ta ugodnost ZPIZ-a velja le za “premierne” samostojne podjetnike. Tudi družbeniki, ki ustanovijo d.o.o. na DATA točki se velikokrat odločijo za sodelovanje z računovodskim servisom DATA, saj si tako olajšajo poslovanje svojega podjetja.
Podjetniki, če se odločate za prvo odprtje podjetja, lahko po informacije pred registracijo podjetja pridete k podjetniškim svetovalcem podjetja DATA. Znali vam bodo svetovati ob vstopu na vašo podjetniško pot. Za svetovanje jim pišite na [email protected] ali pokličite na 01/600 15 30.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju