Ustanovitveni kapital podjetja mora družbenik, ki ustanavlja podjetje (d.o.o.) na DATA točki, vplačati na začasni račun v banki v roku 14 dni. Kaj vse je potrebno še vedeti glede ustanovitvenega kapitala? Za morebitna dodatna vprašanja glede priprave na podjetniško pot, se lahko obrnete na naše podjetniške svetovalce! Pokličite na 01/600-1530 ali nam pišite na [email protected] ter se dogovorite za termin svetovanja. V kolikor pa imate že vse informacije, pa lahko rezervirate termin za registracijo podjetja – možna je rezervacija tudi prek spletnega obrazca!
Ustanovitveni kapital v evrih
Družbenik podjetja, ki se odloči, da bo registracijo družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) opravil na DATA točki, se mora že pred postopkom registracije odločiti, da bo za registracijo podjetja namenil ustanovitveni kapital v denarju v najmanjšem znesku 7.500,00 evrov. Ustanovitveni kapital je lahko višji, nižji pa ne more biti. Če bo v družbi več družbenikov, bo vsak od njih vplačal dogovorjeni delež kapitala. Najmanjši vložek, ki predstavlja ustanovitveni kapital je 50 evrov. Postopek registracije d.o.o. na DATA točki ni povezan s stroški.
Ustanovitveni kapital – osnovna sredstva
Družbenik ali družbeniki podjetja se lahko odločijo, da bodo za ustanovitveni kapital družbe namenili osnovna sredstva (opremo, nepremičnine, stroje, intelektualno lastnino…) in ne ustanovitveni kapital v denarju. Če družbeniki sprejmejo tako odločitev, potem postopka registracije družbe ne bodo mogli opraviti na DATA točki, ampak pri notarju. Pred obiskom notarja bodo morali priskrbeti za poročilo sodnega cenilca, ki bo ocenil vrednost osnovnih sredstev. Stroški priprave na registracijo družbe bodo strošek sodnega cenilca (ali več njih) in strošek notarskega postopka.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Ustanovitveni kapital – kdaj družbenik vplača?
Postopek registracije d.o.o. na DATA točki se začne z obiskom družbenika in bodočega zastopnika (če to ni ena in ista oseba), ki na DATA točko prideta z osebnim dokumentom. Svetovalec DATA točke preko SPOT portala pripravi celotno dokumentacijo za vpis d.o.o. v register podjetij. Pripravi torej akt o ustanovitvi (oziroma družbeno pogodbo, če je več družbenikov), sklep o imenovanju zastopnika, sklep o določitvi poslovnega naslova, sklep o elektronskem naslovu družbe in izjavo zastopnika. Del postopka je tudi priprava davčnih podatkov za FURS. Po registraciji na DATA točki, družbenik prejme dokumentacijo (akt podjetja, sklep o imenovanju zastopnika, sklep o določitvi poslovnega naslova), s katero se odpravi na izbrano banko in odpre začasni račun. Na ta začasni račun položi ali nakaže ustanovitveni kapital podjetja. Banka mu izda potrdilo o vplačilu kapitala. To potrdilo mora družbenik najkasneje v roku 14 dni vrniti na DATA točko. Svetovalec takrat lahko elektronsko odda vlogo na registrsko sodišče.
Ustanovitveni kapital – kaj se zgodi, če se zamudi rok?
Če družbenik v zakonsko določenem roku ne prinese potrdila z banke, da je vplačal ustanovitveni kapital, se vloga s portala izbriše. V tem primeru je potrebno vso dokumentacijo pripraviti na novo. V izogib taki situaciji svetovalci DATA točke, na individualnih podjetniških svetovanjih podjetnikom predlagamo, da se že v naprej dogovorijo z banko, da nameravajo registrirati podjetje in bodo potrebovali začasni račun na katerega bodo nakazali ustanovitveni kapital. Večinoma na banki traja nekaj dni, da podjetniku pripravijo potrdilo o vplačilu kapitala.
Ustanovitveni kapital vplačan – kdaj podjetje prične s poslovanjem?
Ko je vloga za registracijo d.o.o. poslana na registrsko sodišče, to pregleda podatke podjetja. Če je vse v redu z dokumentacijo, izda sodišče sklep o vpisu v poslovni register. Na sklepu so zapisani podatki podjetja in določeni sta matična in davčna številka podjetja. S tem sklepom se podjetnik vrne na banko in začasni račun družbe, banka spremeni v poslovni račun. Od tega trenutka daje, podjetje razpolaga s 7.500,00 evri. Podjetje ustanovitveni kapital porabi za tekoče poslovanje podjetja.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju