Dodatki pri plači so določeni v zakonu oz. kolektivnih pogodbah za posamezne dejavnosti. Kako so določeni v Zakonu v delovnih razmerjih (ZDR-1) in kako se določa njihova višina? Potrebujete pomoč na področju delovnega prava? Povežite se z našimi izkušenimi pravnimi svetovalci. Pokličite nas na 01 600 1530 ali nam pišite na [email protected] za termin plačljivega svetovanja.
Dodatki pri plači – kaj pravi zakonodaja?
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 127. členu navaja, da se dodatki pri plači določijo za posebne pogoje dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa. Gre za nočno delo, nadurno delo, delo v nedeljo ter delo na praznike in dela proste dneve po zakonu. Dodatki pri plači za posebne pogoje dela, ki izhajajo iz posebnih obremenitev pri delu, neugodnih vplivov okolja in nevarnosti pri delu (ki niso vsebovani v zahtevnosti dela), pa se lahko določijo s kolektivno pogodbo za posamezno dejavnost.
Dodatki pri plači – kako je določena višina?
Dodatki pri plači oz. višina zgoraj omenjenih dodatkov je določena s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti. Ob tem je še določeno, da se dodatek za delo v nedeljo ter dodatek za delo na praznike in dela proste dneve po zakonu med seboj izključujeta. Se pa dodatki pri plači obračunavajo le za čas, ko delavec dela v pogojih, zaradi katerih mu dodatek pripada.
Dodatki pri plači – kateri dodatki se še izplačujejo?
Omeniti velja tudi dodatek na delovno dobo ter povračilo stroškov prevoza na delo in malice. Ker so dodatki pri plači precej kompleksna zadeva, se lahko z morebitnimi vprašanji obrnete tudi na naše pravne svetovalce. V kolikor pa vas zanima ali se dodatki pri plači obračunavajo pravilno, se lahko posvetujete z naši računovodskimi oz. davčnimi svetovalci. Za termin plačljivega svetovanja lahko pokličete na 01 600 1530 ali pa nam pišete na [email protected].
Razmišljate o registraciji podjetja? Pokličite nas na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju