Odmori in počitki so opredeljeni v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1). Koliko odmora pripada delavcu med delovnim časom? Kako dolg mora biti počitek med zaporednima delovnima dnevoma? Kaj je tedenski počitek? Imate vprašanja s področja delovnopravne zakonodaje tudi vi? Naši pravni svetovalci vam lahko svetujejo. Za termin strokovnega plačljivega svetovanja, se lahko dogovorite na 01/600-1530 ali na [email protected].
Odmori in počitki – odmor med delom
Kolektivne pogodbe oz. interni akti lahko za delavce določajo ugodnejše pogoje, ko so tema odmori in počitki. Poglejmo kako so odmori in počitki opredeljeni v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1). Zakon določa, da ima delavec, ki dela polni delovni čas pravico do odmora, ki traja 30 minut. Čas odmora je vključen v delovni čas. V kolikor delavec dela krajši delovni čas ima pravico do odmora v sorazmernem deležu s številom ur, ki jih opravi. Odmor delavcu v tem primeru pripada, če dela vsaj za polovični delovni čas. Na primer, če delavec dela 4 ure na dan, mu pripada 15 minut odmora. Če je delovni čas neenakomerno razporejen ali začasno prerazporejen, se dolžina odmora določi sorazmerno dolžini delovnega časa. Ob tem je v zakonu določeno tudi, da lahko delavec koristi odmor po eni uri dela in najpozneje eno uro pred koncem delovnega časa.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Odmori in počitki – zaporedna delovna dneva
ZDR-1 določa, da ima delavec v obdobju 24 ur pravico do vsaj 12-urnega neprekinjenega počitka. V kolikor je delovni čas delavca neenakomerno razporejen ali začasno prerazporejen, mora minimalni nepretrgani počitek znašati 11 ur.
Odmori in počitki – tedenski počitek
Kako pa je z odmori in počitki na tedenski ravni? ZDR-1 določa, da ima delavec, poleg pravice do dnevnega počitka, tudi pravico do počitka v trajanju najmanj 24 neprekinjenih ur v obdobju sedmih zaporednih dni. Ta odmor se upošteva kot povprečje v obdobju 14 zaporednih dni. Če mora delavec zaradi objektivnih, tehničnih in organizacijskih razlogov delati na dan tedenskega počitka, se mu zagotovi tedenski počitek na kakšen drug dan v tednu.
Odmori in počitki – posebnosti pri nekaterih delavcih
Odmori in počitki so lahko v pogodbi o zaposlitvi urejeni drugače, če gre za pogodbo o zaposlitvi:
- s poslovodno osebo ali prokuristom,
- z vodilnim delavcem iz 74. člena ZDR-1,
- z delavcem, ki opravlja delo na domu,
če delovnega časa ni mogoče vnaprej razporediti oz. če si delavec lahko razporeja delovni čas samostojno in če sta mu zagotovljena varnost in zdravje pri delu. Odmori in počitki (oz. povprečni dnevni in tedenski počitek) se lahko zagotavljajo v določenem daljšem časovnem obdobju, ki ne sme biti daljše od šestih mesecev, razen če tako določa drug specifičen zakon ali kolektivna pogodba. To velja tudi za poklice:
- kjer narava dela zahteva stalno prisotnost,
- kjer narava dela zahteva kontinuirano zagotavljanje dela ali storitev, ali
- v primerih predvidenega neenakomernega ali povečanega obsega dela.
Za vsa dodatna vprašanja nas kontaktirajte na 01/600-1530 ali pa nam pišite na [email protected]. Nudimo vam pravno svetovanje, davčno svetovanje ter računovodske storitve.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju