Zajamčena plača
Zajamčena plača je institut, ki ga je v slovenski pravni red uvedel Zakon o zajamčenih osebnih dohodkih iz leta 1990. Leta 2006 pa je bila prvič urejena minimalna plača v Zakonu o minimalni plači, v katerem pa je bila upoštevana in urejena tudi zajamčena plača.
Imate urejeno vse, kar je potrebno za svoje zaposlene s pravnega oziroma računovodskega vidika?
Ima vaše podjetje urejene pravilnike in obvezne akte? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
V primeru interesa nam pišite za ponudbo vam prilagojene storitve na [email protected]!
JUBILEJNA NAGRADA – Kdaj in koliko vam pripada?
V kolikor ste podjetje, ki zaposluje, lahko ostanete na tekočem z informacijami s pomočjo naših brezplačnih spletnih novičk! Letos ste med drugim lahko brali novosti povezanih z minimalno plačo, kriznim dodatkom, izplačilom regresa in odmeri letnega dopusta!
Prijavite se na www.data.si.
Informativni izračun dohodnine
Zajamčena plača – kje se uporablja?
Ima vaše podjetje urejene pravilnike in obvezne akte? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Nadomestilo ne more biti manjše od zajamčene plače in ne višje od plače, ki bi jo zavarovanec dobil, če bi delal. Gre za zakonsko določeno spodnjo mejo, pod katero nadomestilo med začasno zadržanostjo od dela ne sme biti odmerjeno. Ta del zakonske norme pa je ostal povsem neusklajen z drugimi zakonskimi predpisi, saj kategorija zajamčene plače sploh več ne obstaja.
Informativni izračun za normirance
Zajamčena plača je bila nazadnje usklajena leta 2006
ZDMP (Zakon o določitvi minimalne plače) je poleg zneska minimalne plače za opravljeno delo od 1. 8. 2006 in načina usklajevanja določil oziroma uskladil tudi zajamčeno plačo od 1. 8. 2006 dalje. Minimalna plača je bila v letu 2008 izredno povečana in je za delo, opravljeno od 1. 3.2008 dalje, znašala 566,53 EUR. Skladno s tem se je povečala tudi veljavna zajamčena plača, ki se je uporablja kot osnova za odmero pravic na podlagi posebnih zakonov, tako da ta znaša sedanjih 237,73 EUR. Zajamčena plača od takrat dalje ni bila več usklajena.
Informativni – Avtorska in podjemna pogodba
Zajamčena plača in minimalna plača sta kot vzporedna pravna instituta veljala že pred uveljavitvijo ZDMP, višina zajamčene plače pa je bila dejansko ves čas nižja od višine minimalne plače.
Zajamčena plača za izračun osnove prispevkov po ZPIZ se ne uporablja več
Leta 2013 je pričel veljati Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ). Z 11. odstavkom 410. člena je ZPIZ kot najnižjo osnovo za obračun prispevkov od plače in nadomestila plač za leti 2013 in 2014 določil znesek minimalne plače. Višje delovno sodišče je potrdilo, da to pomeni, da po uveljavitvi ZPIZ zajamčena plača dejansko ne obstaja več.
7. odstavek 31. člena ZZVZZ kot spodnjo mejo nadomestila med začasno zadržanostjo z dela še vedno določa zajamčeno plačo. To pa je nekonsistentno z odločitvijo višjega sodišča. Namesto instituta zajamčene plače se uporablja le primerljiva veljavna kategorija minimalne plače, urejena z veljavnim Zakonom o minimalni plači.
»Zajamčena plača« v letu 2021 velja v višini minimalne plače, to je 1.024,24 EUR.