Odgovornost s.p. pri poslovanju je osebna odgovornost. To pomeni, da za obveznosti pri poslovanju s.p. odgovarja z vsem svojim premoženjem. Gre za premoženje, ki je v njegovi lasti in ne le za premoženje, ki ga je ustvaril pri opravljanju podjetniške aktivnosti. Kaj pomeni absolutna odgovornost? O tem več v nadaljevanju. Imate še kakšno dilemo pred odprtjem sp? Razmišljate o odprtju sp? Obrnite se nas in sicer preko telefonske številke 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Odgovornost s.p. – kdo je samostojni podjetnik?
Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1) podjetnika opredeljuje kot fizično osebo, ki na trgu opravlja gospodarsko dejavnost. Takoj po registraciji s.p. postane gospodarski subjekt in je dolžan poslovati v skladu z zakonodajo in pravili, ki delujejo na trgu.
Odgovornost s.p. – primerjava z odgovornostjo družbenika v d.o.o.
Najpogostejša oblika opravljanja gospodarske dejavnosti v Sloveniji je samostojni podjetnik. Ustanovitev s.p. je preprosta, hitra, ustanovitveni kapital ni potreben. Veste, kako odpreti s.p. in kako poteka postopek? Samostojni podjetnik se lahko ukvarja z različnimi dejavnostmi. To pomeni tudi, da lahko opravlja v okviru s.p. več dejavnosti. V register podjetij je lahko vpisan v treh dneh od začetka opravljanja postopka registracije na DATA točki. Toda čim je registriran postane gospodarski subjekt in postane podvržen gospodarsko-pravni zakonodaji. Zavezan je voditi računovodsko dokumentacijo, oddajati bilance, plačevati davke, lahko je podvržen tudi inšpekcijskemu pregledu, ipd. Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je pravni subjekt. Je gospodarska družba, kjer mora družbenik za ustanovitev nameniti kapital. Družbenik v d.o.o. za poslovanje družbe ni osebno odgovoren. Odgovoren je do zneska kapitala, ki ga je vložil v družbo in s premoženjem družbe.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Odgovornost s.p. – absolutna odgovornost
Najpomembnejša posledica poslovanja s.p. je ta, da za svoje obveznosti odgovarja s svojim osebnim premoženjem in ne le z morebitnim podjetniškim premoženjem, s katerim razpolaga. V primeru dolga in nesposobnosti plačevanja tekočih obveznosti lahko FURS blokira njegov bančni račun, zapleni premično in tudi nepremično premoženje. Mnogi samostojni podjetniki se odgovornosti s.p. z odprtjem s.p., ne zavedajo. Menijo, da v primeru, da ne bo priliva na račun s.p., bodo enostavno zamrznili svoje podjetje (poslovanje) in jim ne bo treba plačevati stroškov poslovanja.
Odgovornost s.p. – nezmožnost plačevanja tekočih obveznosti
Zamrznitve podjetja ni. Nezmožnost plačevanja obveznosti lahko s.p. prekine le z zaprtjem s.p. in izbrisom iz poslovnega registra AJPES. Namreč, dokler je s.p. viden v registru podjetij kot podjetnik, mora plačevati fiksne stroške, ki nastanejo takoj po registraciji podjetja.
Svetovalci DATA točke na postopku registracije s.p., vedno predlagamo podjetniku, ki vstopa na podjetniško pot, naj mu pri poslovanju pomaga in svetuje računovodja. S pomočjo računovodje oz. računovodskega servisa bo dobro informiran glede davkov, financ in računovodenja, ne bo zamujal s plačili obveznosti do države, skratka finančni del poslovanja bo imel urejen in lahko se bo v miru posvetil izvajanju dejavnosti, ki jih je registriral.
Za vse informacije glede odprtja podjetja, smo dosegljivi na telefonski številki 01/600-1530 ali na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju