Zamrznitev dejavnosti poslovnega subjekta ni mogoča. Dokler je poslovni subjekt vpisan v poslovni register, mora še vedno plačevati fiksne stroške, četudi tisti mesec (ali več) na njegovem računu ne bo priliva. Zamrznitev s. p. oziroma d. o. o. ni mogoča, možna sta le izbris in morebitni ponovni vpis oziroma registracija podjetja.
Fiksni stroški ostajajo
Veliko podjetnikov sprašuje o tem, če je možno zamrzniti podjetje in ga čez nekaj časa spet odpreti. Razlogi za to so različni, največkrat pa podjetniki o tem razmišljajo, ker opravljajo sezonsko dejavnost ali pa se v nekem trenutku zaradi prevelikih stroškov odločijo prenehati opravljati dejavnost.
Vendar, četudi prilivov v nekem obdobju v vašem podjetju ne bo, boste kljub temu imeli fiksne stroške, ki jih boste morali plačevati. Če tega ne želite, je v tem primeru opcija, ki vam ostane, izbris s. p. Zaprtje s. p. vam omogoča katerikoli SPOT točka v Sloveniji. Postopek je – tako kot registracija podjetja – kratek in brezplačen.
Pojma, kot je “zamrznitev s. p.” tako zakonodaja kot Ajpes ne poznata. Tako imenovana zamrznitev v nobenem primeru ni mogoča. Dokler je poslovni subjekt vpisan v poslovni register, bo torej morala plačevati fiksne mesečne stroške, kot so prispevki, strošek računovodstva, stroški vodenja računa, oddaja bilanc, morebitne akontacije in plače zaposlenih.
Ponovno odprtje kadarkoli, če imate poravnane davčne obveznosti
Kadarkoli se podjetnik, ki je zaprl s. p., lahko odloči, da bo ponovno registriral novo podjetje. Pogoj za ponovno ustanovitev s. p. je, da ima podjetnik poravnane davčne obveznosti. Spomnimo, če se vam je prvi poizkus samozaposlitve ponesrečil in ste kot samostojni podjetnik svojo dejavnost zaprli, se lahko kljub temu kadarkoli odločite za ponovno odprtje s. p. in ponovni vpis v poslovni register. Pri tem sicer izgubite ugodnost, ki vam pripada le ob prvem vpisu v poslovni register – plačevanje 50 oziroma 30 odstotkov prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz državnega proračuna.
Če se odločite za prehod iz popoldanskega s. p. v rednega, pa vam za preostanek dobe (tj. do dveh let od prvega odprtja) vseeno pripada že omenjena delna oprostitev prispevkov za s. p.