Podjetniška ideja je prvi korak za uspešno poslovanje! Zaščita podjetniške ideje? Zaščita posla? Ko govorimo o teh dveh terminih, imamo v mislih zaščito intelektualne lastnine in zaščito poslovne skrivnosti. Podjetniška ideja in njena zaščita bosta deloma predstavljeni že v tem članku, več pa boste imeli možnost se s to temo seznaniti na 13. Dnevih podjetništva!
Letošnji že tradicionalni, 13. Dnevi podjetništva 2020, bodo namenjeni podajanju kakovostnih podjetniških informacij inovativnim podjetnikom, samostojnim podjetnikom in podjetjem v zagonski fazi. Dogodek bo izveden 17.11.2020, v obliki webinarja, ki bo poteka preko ZOOM-a.
Podjetniška ideja – kako jo zaščititi?
Imate vprašanje glede zaščite intelektualne lastnine? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Vas zanima kako odpreti s.p. ali d.o.o.?
Podjetniška ideja in njena zaščita v fazi nastajanja
Pravniki DATA d.o.o. svetujejo skleniti z osebami, ki jim je bila ideja predstavljena, Pogodbo o nerazkritju informacij (ang: Non-disclosure agreement, NDA). S tem je zmanjšana možnosti, da bi bila podjetniška ideja neupravičeno uporabljena ali zlorabljena. Na ta način lahko podjetnik prepreči razkritje ideje in si s tem zagotovi sodno varstvo.
Kaj pa zaščita, ko je podjetniška ideja že realizirana?
Ko je podjetniška ideja v celoti dokončana pa jo je mogoče zaščititi, v kolikor:
- je po naravi podobna modelu, patentu ali drugim pravicam industrijske lastnine, zaščititi v skladu z Zakonom o industrijski lastnini (ZIL-1);
- gre pri vaši ideji za stvaritev, ki je plod umetniškega ali ustvarjalnega dela, zaščititi v skladu z Zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah (ZASP).
Kaj naj vsebuje Pogodba o nerazkritju informacij? Kateri so instituti intelektualne lastnine? Kakšne so posledice kršitve pravic intelektualne lastnine? Odgovore na ta vprašanja boste dobili na 13. Dnevih podjetništva!
Zaščita podjetniškega posla?
Informacije, ki jih podjetnik ne želi, da so razkrite konkurenčnim podjetjem, predstavljajo poslovno skrivnost. Kaj vse spada pod poslovno skrivnost? Kako varovati poslovno skrivnost? Kakšne so posledice kršitve poslovne skrivnosti?
Veliko je zakonov , ki urejajo poslovno skrivnost (ZGD-1, ZDR-1, Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence, ipd.). Pomembno pa je omeniti, da je bil aprila 2019 sprejet Zakon o poslovni skrivnosti, ki celovito in na novo ureja področje poslovnih skrivnosti v enem predpisu.
Kaj vse spada pod poslovno skrivnost?
Poslovna skrivnost zajema nerazkrito strokovno znanje, izkušnje in poslovne informacije, ki izpolnjuje naslednje zahteve:
- je skrivnost, ki ni splošno znana ali lahko dosegljiva osebam v krogih, ki se običajno ukvarjajo s to vrsto informacij;
- ima tržno vrednost;
- imetnik poslovne skrivnosti je v danih okoliščinah razumno ukrepal, da jo ohrani kot skrivnost.
MINIMALNI in MAKSIMALNI ZNESEK ZA MALICO
Kaj ne spada pod poslovno skrivnost?
Za poslovno skrivnost se ne morejo določiti:
- informacije, ki so po zakonu javne, ali
- informacije o kršitvi zakona ali dobrih poslovnih običajev.
Kako torej varovati poslovno skrivnost? Domneva se, da je imetnik poslovne skrivnosti razumno ukrepal, če je informacijo določil kot poslovno skrivnost v pisni obliki in o tem seznanil vse osebe, ki prihajajo v stik ali se seznanijo s to informacijo, zlasti družbenike, delavce, člane organov družbe in druge osebe.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju
Projekt “13. Dnevi podjetništva 2020” sofinancirata Slovenski podjetniški sklad in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.