Nočno delo je oblika dela, ki se mu v nekaterih storitvenih dejavnostih ni mogoče izogniti. Kdaj govorimo o nočnem delu? Kako je v tem primeru z dopustom in kako je z dodatkom na nočno delo? V nadaljevanju si oglejmo kakšne so pravice delavcev, ki opravljajo nočno delo. Če imate kakšno vprašanje in dileme glede delovnega prava se obrnite se na naše pravne svetovalce ter se dogovorite za termin strokovnega plačljivega svetovanja! Pokličite na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si.
Nočno delo in njegova zakonska opredelitev
Nočno delo je v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) določeno v 150. členu. Opredeljuje se kot delo, ki se opravlja med 23. in 6. uro naslednjega dne. V primeru organizirane nočne izmene se za nočno delo šteje nepretrganih osem ur v času med 22. in 7. uro.
Delodajalci morajo voditi evidenco o nočnem delu in jo na zahtevo inšpektorata za delo predložiti. Podatki, ki jih morajo zagotoviti, vključujejo:
-
- število delavcev, ki opravljajo nočno delo več kot tretjino delovnega časa,
- število delavcev na delovnih mestih z večjim tveganjem za poškodbe ali zdravstvene okvare,
- razdelitev nočnega dela po spolu ter
- časovno opredelitev nočne izmene.
Informativni izračun dohodnine
Pravice delavcev, ki opravljajo nočno delo
Delavci, ki delajo ponoči, imajo posebne pravice, določene v 151. členu ZDR-1. Nočni delavec je tisti, ki ponoči opravi vsaj tri ure dnevnega delovnega časa ali vsaj tretjino letnega delovnega časa.
Pravice vključujejo:
- podaljšan dopust, saj dolgotrajno nočno delo vpliva na zdravje,
- pravico do ustrezne prehrane med delom,
- zdravstveno varstvo in nadzor, ki omogoča prilagoditev delovnega mesta,
- prerazporeditev na dnevno delo, če se zaradi zdravstvenih razlogov delo ponoči ne priporoča.
Nočno delo je lahko izmensko, pri čimer mora biti zagotovljena periodična izmenjava, razen v primerih, ko se delavec s tem pisno strinja. Delodajalec ne sme razporediti delavca na nočno delo, če nima zagotovljenega prevoza na delo in z dela.
Koliko znašajo prispevki za s.p. 2025
Dodatek za nočno delo
Delavci, ki opravljajo nočno delo, so upravičeni tudi do dodatka za nočno delo. Gre za enega izmed dodatkov za delo v posebnih pogojih dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa. ZDR-1 poleg dodatka za nočno delo, določa še dodatek za nadurno delo, dodatek za delo v nedeljo in dodatek za delo na praznike in dela proste dneve po zakonu. Višine dodatka za nočno delo so opredeljenje s kolektivnimi pogodbami na ravni dejavnosti.
Kako je dodatek za nočno delo opredeljen v nekaterih kolektivnih pogodbah?
Kolektivna pogodba | Dodatek za nočno delo |
Kolektivna pogodba dejavnosti gostinstva in turizma | 50 % od osnove |
Kolektivna pogodba gradbenih dejavnosti | 40 % od osnove |
Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine | 75 % od osnove |
Kolektivna pogodba za dejavnost poslovanja z nepremičninami | 30 % od osnove |
Na DATI vam v okviru naših različnih storitev nudimo strokovno pomoč pri ustanovitvi podjetja (s.p. ali d.o.o.) in brezplačno registracijo podjetja. Na naših izobraževalnih programih pa pridobite vse potrebne informacije za uspešen začetek vašega poslovanja. Za brezskrbno poslovanje vam zagotavljamo tudi kakovostne računovodske storitve. Za več informacij nas lahko pokličete na 01 600 15 30 ali pišete na data@data.si.