Go to Top

Davek od dohodka pravnih oseb – kakšne spremembe uveljavlja davčna reforma?

Davek od dohodka pravnih oseb se spreminja s 01.01.2025. Spremembe in dopolnila Zakona o davku od dohodka pravnih oseb (ZDDV-2) so bile objavljene v Uradnem listu št. 100/24. Za majhne družbe je največja sprememba zagotovo ukinitev t.i. normiranega DOO, omejevanje kritja izgube iz preteklih let ter omejitev uveljavljanja olajšave za vlaganja v zeleni prehod in digitalizacijo. Spremembe so tudi glede davčno priznanih obresti med povezanimi osebami (54. člen). Davek od dohodka pravnih oseb se še vedno plačuje v višini 22 odstotkov od izračunane davčne osnove. Morda potrebujete posvet glede davčne zakonodaje in sprememb vezanih na davčno reformo? Obrnite se na naše davčne svetovalce. Za termin svetovanja nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].

Izračun dohodnine 2024

Normirani DOO po 01.01.2025 ne obstaja več

S 01.01.2025 se ukinja možnost izbire družb, da bi davek od dohodka pravnih oseb plačevali od davčne osnove, izračunane iz dejanskih prihodkov in upoštevajoč normirane odhodke. Normirani odhodki so bili priznani v višini 80% od obdavčljivih prihodkov, oziroma niso smeli preseči 80.000 evrov. Pogoj je bil, da je bila v družbi zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas v obdobju 5 mesecev.

Torej v prihodnjem letu bodo morale vse družbe, normiranci, spremeniti način ugotavljanja davčne osnove za davek od dohodka pravnih oseb, na dejanske stroške in odhodke.

Ustanovitev podjetja

davčno svetovanjeIzračun plače

Kritje davčne izgube ne bo več neomejeno

Davčna izguba običajno nastane, ko družba ustvarja izgubo iz poslovanja. Po trenutno veljavni zakonodaji so lahko zavezanci v prihodnjih davčnih obdobjih zmanjšali osnovo za davek od dohodka pravnih oseb z višino prenesene, nepokrite davčne izgube, iz prejšnjih let. Z novo davčno reformo se ta ugodnost omejuje. Družbe bodo lahko krile davčno izgubo le v prvih petih letih. Za pretekle izgube do vključno leta 2024 ta omejitev ne velja.

Vse o normiranem s.p.

Olajšave za vlaganja v digitalni in zeleni prehod

Kaj predstavljajo tovrstna vlaganja je določno s Pravilnikom o uveljavljanju davčnih olajšav za vlaganja v digitalni in zeleni prehod in bi jih lahko združili v spodnje alinee:

  • vlaganja v računalništvo v oblaku.
  • vlaganja v velepodatke in umetno inteligenco.
  • vlaganja v okoljsko prijazne tehnologije in razogljičenje energijskega sektorja.
  • vlaganja v javni in zasebni prevoz.
  • vlaganja v energetsko učinkovitost stavb.
  • vlaganja v druge standarde za podnebno nevtralnost.

Olajšava je določena v višini 40 % zneska, ki predstavlja vlaganja v digitalno preobrazbo in zeleni prehod in se izključuje z investicijsko olajšavo za drugo opremo.

V kolikor je osnova za davek od dohodka pravnih oseb v letu investiranja prenizka, se lahko olajšava prenese v naslednja leta. Novost je, da lahko zavezanec za neizkoriščen del olajšave zmanjšanje davčno osnovo za davek od dohodka pravnih oseb v naslednjih petih davčnih obdobjih po obdobju vlaganja. Tudi za to novo omejitev velja, da velja za vlaganja, ki nastanejo po začetku uporabe sprememb zakona.

Razmišljate o odprtju podjetja? Na DATA točki lahko registrirate tako s.p. kot tudi d.o.o.. Za termin registracije nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].

Prijavite se na e-novice

Oznake

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja