Pogodba o zaposlitvi je osnova in temelj vsakega delovnega razmerja. Pri pripravi pogodbe o zaposlitvi mora delodajalec poleg Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) upoštevati tudi kolektivno pogodbo, ki ga zavezuje, interne akte ter ostalo zakonodajo na področju delovnega prava. V nadaljevanju si preberite, kaj mora vsebovati pogodba o zaposlitvi, kakšne so pravice in obveznosti tako za delodajalca kot za delavca, ter kaj morate storiti, ko je pogodba sklenjena. Če imate dodatno vprašanje glede pogodbe o zaposlitvi, odmeri dopusta, regresu se obrnete na DATINE pravne strokovnjake. Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si.
Brezplačna ustanovitev podjetja
Pogodba o zaposlitvi in njena vsebina
Kaj vse mora vsebovati pogodba o zaposlitvi?
Pogodba o zaposlitvi mora biti sestavljena v skladu z določili Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), ki natančno določa vsebino pogodbe. Na podlagi pogodbe se določa pravice in obveznosti obeh pogodbenih strank. Po zakonu mora pogodba o zaposlitvi vsebovati naslednje ključne sestavine:
- podatke o pogodbenih strankah,
- datum nastopa dela,
- naziv delovnega mesta oziroma vrsto dela, s kratkim opisom dela,
- kraj opravljanja dela,
- čas, za katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi, razlog za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas in določilo o načinu izrabe letnega dopusta, če je sklenjena pogodba o zaposlitvi za določen čas,
- določilo ali gre za pogodbo o zaposlitvi s polnim ali krajšim delovnim časom,
- določilo o dnevnem ali tedenskem delovnem času in razporeditvi delovnega časa,
- določilo o znesku osnovne plače delavca v eurih ter o morebitnih drugih plačilih,
- določilo o drugih sestavinah plače delavca, plačilnem obdobju, plačilnem dnevu in o načinu izplačevanja plače,
- določilo o letnem dopustu oziroma načinu določanja letnega dopusta,
- dolžino odpovednih rokov,
- navedbo kolektivnih pogodb, ki zavezujejo delodajalca oziroma splošnih aktov delodajalca, ki določajo pogoje dela delavca, in
- druge pravice in obveznosti v primerih, določenih s tem zakonom.
Pogodba o zaposlitvi in pomembne dodatne določbe
Poleg osnovnih sestavin vsebuje pogodba o zaposlitvi lahko tudi dodatne določbe, ki se nanašajo na posebnosti delovnega razmerja. Eno izmed teh je konkurenčna klavzula, ki jo pogosto vključijo pri zaposlitvah za vodilne delavce. Ta klavzula mora biti časovno omejena in ne sme onemogočati primerne zaposlitve v prihodnosti.
Delavcu s podpisom pogodbe pripada tudi regres za letni dopust.
Pogodba o zaposlitvi lahko vključuje tudi pogoje za povrnitev stroškov, kot so stroški prehrane med delovnim časom, prevoz na delo, službena potovanja in podobno. Prav tako lahko vsebuje določilo o jubilejni nagradi ali drugih dodatkih, ki jih delodajalec nudi delavcu.
Je pogodba o zaposlitvi obvezna v pisni obliki?
Zakon o delovnih razmerjih določa, da mora biti pogodba o zaposlitvi sklenjena v pisni obliki. Če delodajalec delavcu ne izroči pogodbe v pisni obliki, gre za prekršek. Kljub temu pa je treba poudariti, da pogodba o zaposlitvi velja tudi v primeru, če je sklenjena ustno. Pisna oblika je torej priporočljiva zaradi večje pravne varnosti in jasnosti pogojev delovnega razmerja.
Kaj storiti po podpisu pogodbe o zaposlitvi?
Po tem, ko je pogodba o zaposlitvi podpisana, je delodajalec dolžan izvesti še nekaj ključnih postopkov:
- Delodajalec mora delavca prijaviti v obvezna socialna zavarovanja (pokojninsko, invalidsko, zdravstveno zavarovanje ter zavarovanje za primer brezposelnosti).
- Delodajalec mora delavcu izročiti fotokopijo M1 obrazca, ki dokazuje prijavo v zavarovanja.
Imate umetniško žilico in radi ustvarjate? Če razmišljate, da bi svojo strast spremenili v vir zaslužka, nas obiščite na naši DATA točki in pomagali vam bomo pri odprtju s.p. ali popoldanskega s.p. Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si. Lahko pa rezervirate tudi brezplačen termin za registracijo podjetja.