Napoved za dohodnino je vsako leto potrebno oddati do 31. julija za preteklo leto. V letu 2020 je rok prestavljen na 31. avgust. V kolikor zamudite rok – kakšne so potem Vaše opcije?
Ste že preverili, če vam je FURS pravilno odmeril dohodnino za leto 2019? Uporabite naš spletni kalkulator za izračun dohodnine!
Napoved za dohodnino – ste mislili, da Vam je ni potrebno oddati?!
V kolikor zavezancu za dohodnino ni bil vročen informativni izračun dohodnine do 15. julija tekočega leta za preteklo leto, mora ta vložiti napoved za odmero dohodnine.
V kolikor ste pozabili oddati napoved za dohodnino, kakšne so Vaše možnosti?
Potrebujete zanesljiv računovodski servis
Sabina Dimnik, Data
- predloži napoved po izteku predpisanega roka,
- lahko se samo-prijavi
Četudi je zavezanec že oddal (napačno) napoved za dohodnino, lahko to tudi popravi. Vse do izdaje odločbe.
Čakanje na delo – 3 korona paket
Napoved za dohodnino po izteku predpisanega roka
FURS-u lahko zavezanec odda napoved za dohodnino naknadno, v kolikor jo je pozabil oddati zaradi opravičljivih razlogov. Predlog mora vsebovati obrazložitev razloge za zamudo in dokaze za navedbo. Hkrati lahko zavezanec predloži napoved za dohodnino ali navede rok, v katerem jo bo predložil.
FURS med opravičljivimi razlogi navaja npr. nepredvidljiva oziroma nenadna bolezen, očitna pomota, smrt v družini, elementarni dogodek, prometna nesreča… Skratka tisti razlogi, ki jih zavezanec ni mogel predvideti oziroma odvrniti in preprečujejo sestavo oziroma vložitev napovedi v predpisanem roku.
Rok za naknadno predložitev napovedi je 8 dni po prenehanju razlogov za zamudo, vendar najpozneje v treh mesecih po izteku roka za predložitev napovedi. FURS določi rok za predložitev napovedi s sklepom. Tako se zavezanec izogne plačilu zamudnih obresti in obravnavi prekrška.
V kolikor FURS ne odobri naknadne predložitve, se za čas od poteka roka za vložitev napovedi do vložitve napovedi, obračuna 3 % letne obresti. Zavezanec je odgovoren tudi za prekršek.
MINIMALNI in MAKSIMALNI ZNESEK ZA MALICO
Napoved za dohodnino in samoprijava
Samoprijava zavezancu omogoča sporočanje FURS-u pozneje ugotovljene nepravilnosti. S izvedbo samoprijave zavezanci niso odgovorni za morebiten prekršek. Samoprijavo je mogoče izkoristiti pred:
- začetkom davčnega inšpekcijskega nadzora,
- vročitve odločbe o odmeri,
- začetkom postopka o prekršku,
- začetkom kazenskega postopka
Samoprijava se lahko za isto obveznost vloži samo enkrat. Ob samoprijavi je zahtevano poplačilo premalo obračunanega davka, kot tudi pripadajoče obresti. Fiksno določena obrestna mera znaša 3%. Obresti obračuna davčni organ v odločbi izdani na podlagi samoprijavne napovedi.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju