Oporoka je enostranski pravni posel, s katerim posameznik (oporočitelj) odloči, komu bo pripadlo njegovo premoženje po smrti. Kljub temu pa oporočitelj ne more (razen izjemoma) izključiti iz dedovanja nujnih dedičev. Kdo lahko napiše oporoko, kdaj je veljavna in ali se lahko prekliče, preberite v nadaljevanju.
Brezplačno registrirajte podjetje pri DATA d.o.o. ter se posvetujte s strokovnjaki!
Potrebujete pravni nasvet? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Pišite nam na [email protected] za vašo ponudbo za svetovanje!
Informativni izračun dohodnine
Oporoka kot enostranski pravni posel
Oporoka je pravni posel za primer smrti, torej v času življenja oporočitelja nima nobenega učinka. Oporočitelj z oporoko določi komu zapušča svoje premoženje, ki ga bo imel ob smrti. Za časa življenja lahko tako oporočitelj s svojim premoženjem (ki je zajeto z oporoko) prosto razpolaga. Oporoko je mogoče tudi kadarkoli preklicati.
Informativni izračun za normirance
Kdaj je oporoka veljavna?
Potrebujete nasvet glede davčnih vidikov oddajanja nepremičnine? Pošljite povpraševanje!
Sabina Dimnik, Data
- jo je sestavila oseba, ki je oporočno sposobna, to je vsaka oseba, ki je dopolnila 15 let in je v trenutku sestave oporoke sposobna za razsojanje,
- pri njeni sestavi ni bilo napak glede volje oporočitelja (grožnja, sila, zvijača, zmota),
- je narejena v eni izmed oblik, ki jih za veljavnost oporoke določa zakon.
Zakon o dedovanju določa več možnih oblik oporoke.
Informativni – Avtorska in podjemna pogodba
Lastnoročna oporoka
Posameznik lahko svojo oporoko napiše lastnoročno in jo lastnoročno podpiše. Veljavna je tudi, če na njej ni navedbe kraja in datuma. Kljub temu pa je zaradi morebitnega kasnejšega dokazovanja priporočljivo oporoko opremiti z datumom sestave.
Pisna oporoka pred pričami
Oporočitelj, ki zna brati in pisati, lahko napravi oporoko tako, da v navzočnosti dveh prič lastnoročno podpiše listino, ki mu jo je sestavil nekdo drug. Hkrati pa pred pričama izjavi, da je to njegova oporoka.
Priči se podpišeta na sami oporoki s pristavkom, da se podpisujeta kot priči. Vendar pa ta pristavek ni pogoj za veljavnost oporoke. Pričama vsebine oporoke ni potrebno poznati. poroke pred pričami, s katerimi je oporočitelj kaj zapustil oporočnim pričam, njihovim prednikom, potomcem, bratom, sestram ter njihovim zakoncem.
REZERVACIJA TERMINA NA VEM TOČKI DATA
Sodna oporoka
Potrebujete davčno svetovanje? Rezervirajte si termin na 01 600 1530 in zahtevajte ponudbo
Sabina Dimnik, Data
Pravila, ki veljajo za sodno oporoko, veljajo tudi v posebnih primerih ko:
- je sestavljena v tujini, ko jo državljanu Slovenije sestavi konzularni predstavnik ali diplomatski predstavnik Republike Slovenije, ki opravlja konzularne zadeve,
- je sestavljena na slovenski ladji, ko jo sestavi poveljnik ladje (takšna oporoka sicer preneha veljati po 30-ih dneh od vrnitve oporočitelja v Slovenijo),
- je sestavljena med izrednim ali vojnim stanjem, ko jo vojaški osebi sestavi poveljnik čete (takšna oporoka sicer preneha veljati po 60-ih dneh od konca izrednega/vojnega stanja oz. po 30-ih dneh od prenehanja vojaške službe).
Ustna oporoka
Pri ustni oporoki gre za izredno obliko, saj lahko posameznik izjavi svojo poslednjo voljo ustno pred dvema pričama le tedaj, ko zaradi izrednih razmer ne more napraviti pisne oporoke. Priče morajo nemudnoma zapisati oporočiteljevo izjavo in jo čimprej izročiti sodišču ali jo ustno ponoviti pred sodiščem in pri tem povedati tudi, kdaj, kje in v kakšnih okoliščinah je oporočitelj izjavil svojo poslednjo voljo. Ustna oporoka neha veljati, ko preteče trideset dni od prenehanja izrednih razmer, v katerih je bila napravljena.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].