Odpravnina pri upokojitvi ne pripada v vseh primerih. Kdaj pa odpravnina pri upokojitvi vendarle pripada? Imate pravne dileme? Kontaktirajte naše pravne strokovnjake. Pokličite 01/600-1530 ali nam pišite na [email protected] ter se dogovorite za termin plačljivega svetovanja!
Odpravnina pri upokojitvi – kdaj in koliko delavcu pripada?
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) pravi, da odpravnina pri upokojitvi delavcu pripada, če je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let in se upokoji. Lahko pa drugačno ureditev določajo kolektivne pogodbe na ravni dejavnosti. Delodajalec je ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dolžan izplačati odpravnino v višini dveh povprečnih plač v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece ali pa v višini dveh povprečnih mesečnih plač delavca za pretekle tri mesece, v kolikor je to za delavca ugodneje. To v praksi pomeni, da če je delavec prejemal višjo plačo od povprečne, bo njegova odpravnina pri upokojitvi višja.
Odpravnina pri upokojitvi – praktična primera
Poglejmo na primerih.
Primer 1:
Povprečna plača prvega delavca v preteklih treh mesecih je bila 1300 evrov. Ker je povprečna plača za zadnje tri mesece v Republiki Sloveniji znašala 2.350,98 evra (podatki so zadnje 3 mesece), delavcu pripada dvakratnik tega zneska. Odpravnina pri upokojitvi bo za tega delavca znašala 4.701,96 evra.
Primer 2:
Povprečna plača drugega delavca v preteklih dveh mesecih je bila 2500 evrov. Ker je bila delavčeva plača višja od povprečne plače zadnjih treh mesecev v Republiki Sloveniji, delavcu pripada dvakratnik njegove povprečne plače. V našem primeru bi odpravnina pri upokojitvi tako znašala 5000 evrov.
Odpravnina pri upokojitvi – so še kakšne posebnosti?
Odpravnina pri upokojitvi pripada samo enkrat. V primeru, da se upokojenec po upokojitvi znova zaposli, ob prenehanju nove pogodbe o zaposlitvi nima ponovne pravice do odpravnine pri upokojitvi. Kaj pa v primeru, da je bil delavec pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let ter se delno upokoji? V tem primeru pripada odpravnina pri upokojitvi v sorazmernem delu. V sorazmernem deležu pripada odpravnina pri upokojitvi tudi tistim delavcem, ki so pri delodajalcu delali krajši delovni čas. Prav tako pod pogojem, da so pri delodajalcu bili zaposleni najmanj pet let. Izjema so primeri, ko delavec dela krajši delovni čas zaradi posebnih okoliščin (starševstvo, invalidnost, bolezen). Tem pripada odpravnina v enakem znesku, kot če bi delali polni delovni čas. Odpravnina pri upokojitvi se običajno izplača z zadnjo plačo.
Za več informacij in ponudbo individualnih svetovanj nam pišite na [email protected] ali pa nas pokličite na 01/600-1530.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju