Go to Top

Neopravičen izostanek z dela in izredna odpoved pogodbe

Neopravičen izostanek z dela je resna kršitev delovnopravnih obveznosti in lahko povzroči izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa pogoje, pod katerimi lahko delodajalec sprejme to skrajno odločitev. Preverite, kakšne so posledice, pravice in obveznosti delavcev ter delodajalcev v takšnih primerih. Če potrebujete strokovni posvet s področja delovnega, gospodarskega ali obligacijskega prava, so vam na voljo naši specializirani pravni svetovalci. Za termin plačljivega svetovanja pokličite na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si.

Izračun plače

Neopravičen izostanek z dela in izredna odpoved pogodbe

Če se vam je zgodilo nekaj nepredvidljivega, zaradi česar niste mogli priti v službo, je najbolje, da čim prej obvestite svojega nadrejenega ali kadrovsko službo ter podate utemeljeno opravičilo. ZDR-1 namreč določa, da je eden od razlogov za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi:

  • kadar delavec najmanj pet dni zaporedoma ne pride na delo in delodajalca ne obvesti o razlogih svoje odsotnosti, čeprav bi to moral in mogel storiti.

Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi v tem primeru pomeni, da delavec takoj izgubi zaposlitev brez odpovednega roka, brez pravice do odpravnine in brez pravice do nadomestila za brezposelnost. Zato je ključno, da delavci pravočasno obvestijo delodajalca, če pride do nepredvidene odsotnosti.

 Informativni izračun dohodnine 

Potrebujete pravni nasvet?Normirani sp – kaj morate vedeti?

Postopek izredne odpovedi zaradi neopravičenega izostanka z dela

Delodajalec mora izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi podati v določenih rokih:

  • najkasneje v 30 dneh od ugotovitve razloga za odpoved,
  • vendar ne kasneje kot 6 mesecev od nastanka razloga.

Pred podajo odpovedi mora delodajalec delavcu omogočiti zagovor. Pisno vabilo na zagovor mora določiti razumen rok, ki ne sme biti krajši od treh delovnih dni.

Pogodba o zaposlitvi

Neopravičen izostanek z dela in plačilo prispevkov

Neopravičen izostanek z dela ne daje pravice do plačila ali nadomestila plače. Vrhovno sodišče RS je v sodbi opr. št. VIII Ips 206/2018 jasno zapisalo, da delodajalec ni dolžan izplačevati plače delavcu, ki brez utemeljenega razloga ni prisoten na delu. Vendar pa je delodajalec še vedno dolžan plačevati prispevke za socialno varnost, dokler delavec ni odjavljen iz socialnih zavarovanj.

Interni akti podjetja

Kako se izogniti izredni odpovedi zaradi neopravičenega izostanka?

Da bi se izognili neprijetnim posledicam, je priporočljivo:

  • v primeru nepredvidene odsotnosti takoj obvestiti delodajalca,
  • posredovati ustrezno opravičilo,
  • se pravočasno posvetovati s pravnim strokovnjakom, če grozi odpoved.

Kilometrina 2025

Potrebujete pravni nasvet?

V podjetju DATA vam nudimo strokovno pomoč pri vseh vprašanjih s področja delovnega prava. Naša ekipa pravnih strokovnjakov vam lahko svetuje o pravilnih postopkih odpovedi delovnega razmerja, pravicah delavcev in delodajalcev ter o možnostih pritožbe. Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Prijava na e-novice

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja