Mraz na delovnem mestu je ob nižjih, zimskih, temperaturah znova aktualna tema. Kakšne so zakonske zahteve in omejitve? Imate vprašanja oz. dileme glede delovne zakonodaje tudi vi? Svetujejo vam lahko naši pravni svetovalci! Za termin plačljivega strokovnega svetovanja nas pokličite na 01 600 15 30 ali pa nam pišite na [email protected].
Kateri predpisi urejajo mraz na delovnem mestu?
Kako zakonodaja ureja mraz na delovnem mestu? Najnižja dovoljena temperatura zakonsko ni določena. Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja na delovnih mestih v 25. členu določa le, da mora delodajalec zagotoviti, da temperatura zraka v delovnih prostorih med delovnim časom ustreza fiziološkim potrebam delavk in delavcev glede na naravo dela in fizične obremenitve zaposlenih pri delu. Temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati +28 °C. Izjema so sicer t.i. vroči delovni prostori – tam lahko preseže 28 stopinj Celzija. A v tem primeru mora delodajalec poskrbeti, da temperatura v pomožnih prostorih, hodnikih in stopniščih, ki so v povezavi z vročimi delovnimi prostori, ni višja od +20 °C. Mraz na delovnem mestu pa je seveda drugače urejen pri hladilnicah. Tam je potrebno upoštevati kriterije za delo v mrazu.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Delodajalec mora upoštevati standarde
Delodajalec mora upoštevati določila slovenskih standardov za toplotno udobje. Po teh standardih bi bila najnižja sprejemljiva temperatura za delo v pisarni 20 °C. Priporočljiva temperatura pa 22 °C. Predpisana pa je temperatura zraka v pomožnih prostorih v času kurilne sezone. In sicer:
- Garderoba – 21 °C
- Kopalnica – 24 °C
- Umivalnica – 21 °C
- Stranišče – 18 °C
- Soba za počitek – 21 °C
- Soba za dežurstvo – 21 °C
- Prostor za prvo pomoč – 21 °C
- Prostor za noseče in doječe matere – 24 °C
- Prostor za občasno ogrevanje delavcev – 21 °C
- Prostor za sušenje, čiščenje in razkuževanje osebne varovalne opreme – 21 °C
Temperatura tal delovnih prostorov pa ne sme biti nižja od 19 stopinj Celzija.
Izračun dohodnino 2024
Kaj pa delo na prostem?
Mraz na delovnem mestu je v primeru dela na prostem neizbežen. Pravilnik določa, da če delavec opravlja lažja fizična dela na prostem na stalnem delovnem mestu, mora delodajalec med 1. novembrom in 31. marcem omogočiti obiskovanje ogrevanega prostora. Kar velja v primeru, da zunanja temperatura zraka pade pod +16 °C. To sicer ne velja za delovna mesta na začasnih in premičnih gradbiščih. Mraz na delovnem mestu na začasnih in premičnih gradbiščih namreč natančneje ureja Uredba o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih. Delodajalec mora na gradbišču zagotoviti prostor za ogrevanje delavcev. Med 15. oktobrom in 30. aprilom mora biti v tem prostoru najmanj 20 °C. V kolektivni pogodbi gradbenih dejavnosti pa je opredeljeno, da se delo izvaja le do 8 °C. Pri nižjih temperaturah pa se izvajajo dela samo pod pogojem, da so delavci opremljeni z ustreznimi osebnimi varovalnimi sredstvi.
Mimogrede, na DATI organiziramo tudi usposabljanje z naslovom “Varstvo pri delu”. Celotno vsebino seminarja in naslednji termin seminarja lahko preverite tudi na naši spletni strani in se preko obrazca tudi prijavite. Lahko nas tudi pokličete na 01 600 15 30 ali pa nam pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju