Go to Top

Likvidacija podjetja: pravni okvir in ključni koraki

Likvidacija podjetja je postopek, s katerim podjetje zaključi svoje poslovanje. Gre za formalno in pravno urejeno prenehanje družbe, kjer se poravnajo vse obveznosti, razdelijo sredstva in podjetje izbriše iz registra. Postopek je lahko redni ali prisilni, pri čemer ima vsak od teh načinov svoje posebnosti. V tem članku se bomo osredotočili na redno likvidacijo podjetja. Potrebujete pomoč pri postopku likvidacije podjetja? Obrnite se na naše pravne svetovalce. Za termin svetovanja nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].

Ustanovitev podjetja

Redna likvidacija podjetja

Redna likvidacija podjetja je postopek, ki ga sprožijo družbeniki iz različnih razlogov. Da se likvidacija podjetja lahko izvede, je temeljni pogoj, da podjetje ni prezadolženo in ima dovolj sredstev za poplačilo vseh upnikov Če likvidacijski upravitelj na podlagi prijavljenih terjatev ugotovi, da premoženje družbe ne zadošča za poplačilo vseh terjatev upnikov v celoti z zakonskimi obrestmi, mora nemudoma ustaviti postopek likvidacije in vložiti predlog za začetek stečajnega postopka.

Izračun plače

Potrebujete pravni nasvet?Vse o normiranem s.p.

Likvidacija podjetja – kaj določa zakon?

Postopek redne likvidacije določa Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1). Družbeniki morajo sprejeti sklep o likvidaciji s tričetrtinsko večino osnovnega kapitala, v kolikor ni drugače določeno v družbeni pogodbi. Sklep mora biti izdelan v notarski obliki in poslan sodnemu registru. Likvidacija podjetja se tako  formalno prične.

Kilometrina 2024

Postopek likvidacije podjetja

Likvidacija podjetja in njeni koraki v postopku:

  1. Začetek postopka
    Ko se sprejme sklep o prenehanju, družba formalno vstopi v fazo likvidacije. Po vpisu sklepa v sodni register se k imenu družbe doda oznaka “v likvidaciji”. To opozarja, da je podjetje v postopku prenehanja.
  2. Imenovanje likvidacijskega upravitelja
    Skupščina družbenikov ali sodišče določi likvidacijskega upravitelja, ki vodi celoten postopek. Njegova naloga je zastopanje podjetja, priprava bilanc, poplačilo upnikov, končanje začetnih poslov, izterjava terjatev družbe in poročanje o poteku likvidacije.
  3. Začetna bilanca in likvidacijski načrt
    Upravitelj pripravi začetno bilanco, ki prikazuje stanje sredstev in obveznosti podjetja. Ta bilanca služi kot podlaga za likvidacijski načrt, kjer se določi, kako bodo sredstva razdeljena in dolgovi poplačani.
  4. Poziv upnikom
    Likvidacijski upravitelj prek AJPES objavi poziv upnikom, da prijavijo svoje terjatve v določenem roku (ne sme biti krajši od 30 dni).
  5. Izterjava terjatev in unovčenje sredstev
    Upravitelj izterja vse terjatve podjetja in unovči premoženje, da zagotovi sredstva za poplačilo upnikov. Pri tem je cilj zagotoviti, da se vsi dolgovi poravnajo v celoti.
  6. Razdelitev premoženja in zaključek postopka
    Ko so vse obveznosti poplačane, likvidacijski upravitelj pripravi poročilo o poteku postopka in razdelitvi premoženja. Po končanju vseh postopkov predlaga izbris družbe iz registra.

Dnevnice 2024

Trajanje in posledice

Likvidacija podjetja oz. sam postopek običajno traja od 6 do 9 mesecev, odvisno od zapletenosti primera. Pomembno je, da družba preneha obstajati kot pravna oseba šele z izbrisom iz registra. Po zaključeni likvidaciji podjetja družbeniki ne odgovarjajo več za morebitne dolgove.

Likvidacija podjetja je pomemben postopek, katere ključni cilj je poplačilo vseh upnikov in razdelitev premoženja. Pravna ureditev tega procesa zagotavlja preglednost in varnost za vse vpletene strani.

Prijava na e-novice

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja