Izobraževanje zaposlenih je priporočljivo tekom celotnega trajanja delovnega razmerja. Razmere v družbi, pravila, zakonodaja in tehnologije se nenehno in hitro spreminjajo, zato morajo tudi zaposleni pogosto prilagajati in dopolnjevati svoja znanja in sposobnosti, da lahko učinkovito opravljajo svoje delo. Potrebujete pomoč pri pripravi interni aktov podjetja? Obrnite se na naše pravne svetovalce. Za termin svetovanja nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Izobraževanje zaposlenih – dolžnost in pravica delavcev
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa, da imajo delavci pravico in dolžnost do stalnega izobraževanja, izpopolnjevanja in usposabljanja v skladu s potrebami delovnega procesa. Namen takega izobraževanja in izpopolnjevanja je ohranitev oziroma širitev sposobnosti za opravljanje dela, ohranitev zaposlitve oziroma povečanje zaposljivosti.
Izobraževanje zaposlenih – obveznost delodajalca
Po drugi strani pa Zakon glede izobraževanja zaposlenih določa tudi obveznosti delodajalcev. V skladu z zakonom je tako delodajalec dolžan zagotoviti izobraževanje zaposlenih oziroma izpopolnjevanje, če tako zahtevajo potrebe delovnega procesa ali če se je z izobraževanjem, izpopolnjevanjem ali usposabljanjem možno izogniti odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti ali poslovnega razloga.
Izobraževanje zaposlenih – sklenjena pogodba
Številni delodajalci se odločajo za dodatno izobraževanje zaposlenih, saj tako narekujejo potrebe po učinkovitejšem delovnem procesu.
Trajanje in potek izobraževanja zaposlenih se opredelita s posebno pogodbo o izobraževanju, ki jo delodajalec sklene z zaposlenimi delavci. S pogodbo stranki opredelita tudi medsebojne pravice in obveznosti med in po izobraževanju.
Splošno določbe, ki se nanašajo na izobraževanje zaposlenih, sicer vsebujejo tudi nekatere kolektivne pogodbe. Podrobneje pa je potrebno okoliščine izobraževanja opredeliti v individualni pogodbi o izobraževanju.
Izobraževanje zaposlenih – stroški
Če delodajalec napoti delavca na izobraževanje, nosi sam tudi stroške tega izobraževanja. Praviloma gre za stroške šolnine/kotizacije, prevoza, prehrane in bivanja.
Izobraževanje zaposlenih – odsotnost z dela
Tako delavec, ki se izobražuje po napotitvi delodajalca, kot tudi delavec, ki se izobražuje v lastnem interesu, imata pravico do odsotnosti z dela zaradi priprave oziroma opravljanja izpitov.
Če je s kolektivno pogodbo ali individualno pogodbo določeno drugače, ima delavec pravico do odsotnosti z dela ob dnevih, ko prvič opravlja izpite. Če se delavec izobražuje v interesu delodajalca, ima pravico do plačane odsotnosti.
Morda razmišljate o odprtju podjetja? Še ne veste ali bi odprli sp ali doo? Obrnite se na naše podjetniške svetovalce. Za termin registracije nas pokličite na 01/600 15 30 ali pa nam pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju