Uvoz vozila iz držav, ki niso članice EU, zahteva upoštevanje predpisov, ki urejajo postopke ugotavljanja skladnosti vozil, ki se uvažajo v Slovenijo.
Primer: Kako poteka uvoz vozila?
Podjetje XX ustanovljeno v Sloveniji, je imelo namen pripeljati tovornjak iz Srbije (tovorno vozilo: kategorija N3) v Slovenijo (uvoz vozila) ter ga v Sloveniji na novo registrirati, saj bo le-ta po novem v lasti tega XX podjetja. Podjetje je zanimalo kako poteka uvoz vozila iz Srbije, torej iz države, ki ni članica EU ter postopek registracije?
Koliko znašajo prispevki za s.p. v 2024?
V primeru, da gre za uvoz vozila iz države, ki ni članica EU, je potrebno opraviti postopek posamične odobritve vozila in pridobiti Potrdilo o skladnosti vozila. Slednje je potrebno opraviti v kolikor vozilo nima enotne evropske homologacije ali v vseh članicah EU veljavne posamične odobritve. V postopku odločbo izda homologacijski organ – Javna agencija RS za varnost prometa (AVP).
Vas zanima kako odpreti sp ali kako ustanoviti d.o.o.?
Katere dokumente mora podjetje predložiti?
V zgoraj navedenem primeru bo podjetje za pravilen uvoz vozila moralo predložiti :
Potrebujete nasvet s področja delovnega prava? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
- izvirnik certifikata o skladnosti izdanega v državi izvora (COC) ali potrdilo s seznamom direktiv, katerim ustrezajo posamezni sklopi vozila,
- dokazilo o lastništvu (račun, pogodba),
- zadnje prometno dovoljenje v tujini,
- carinsko deklaracijo,
- izpolnjeno vlogo za izvedbo postopka za uvoz vozila (najdete na spletni strani javnega podjetja Ljubljanski potniški promet, d.d.),
- pooblastilo lastnika, če vložnik v postopku ni lastnik vozila.
Vsa dokazila (prometno dovoljenje, račun ali kupoprodajna pogodba) je potrebno predložiti v originalu. Vozilo je potrebno pripeljati na pregled v organizacijo, kjer te preglede izvajajo. Za sam postopek je potrebno plačati upravno takso in stroške samega postopka.
Informativni izračun dohodnine
Homologacija in skladnost z EU direktivami
Pomembno je, da je tovorno vozilo moralo v času dajanja na trg (prva registracija) ustrezati vsem direktivam za vozila te kategorije (kategorija N3), ki so v tistem trenutku veljala v Sloveniji. Zato je potrebno, da se pred odločitvijo za uvoz vozila preveri možnost pridobitve COC dokumentov (ali vsaj prometnih dovoljenj in tehničnih podatkov vozil). Nato pa se te dokumente pošlje v predogled oziroma v presojo ustreznosti vozil.
V kolikor ima vozilo enotno evropsko homologacijo in COC dokument, potem zagotovo ne bo težav. Na podlagi tega bo AVP izdala potrdilo o skladnosti po postopku identifikacije in oceno tehničnega stanja. Če pa vozilo nima enotne evropske homologacije, pa je za potrditev potrebno, da so v potrdilu proizvajalca navedene vse potrebne direktive. Prav tako pa morajo biti ustrezne tudi vse direktive, ki so navedene.
V primeru, ko je vozilo skladno s homologacijskimi predpisi in ustreza zahtevam, AVP izda potrdilo o skladnosti. Po izdaji potrdila pa se:
– opravi tehnični pregled vozila (po potrebi),
– izbere registrske tablice,
– plača letno dajatev za uporabo vozila v cestnem prometu,
– sklene obvezno avtomobilsko zavarovanje odgovornosti in
– registrira vozilo.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 600 1530 ali jim pišite na [email protected].