Programske usmeritve Inšpektorata RS za delo so ključne za delodajalce, saj jim omogočajo, da preverijo skladnost poslovanja z delovnopravno zakonodajo. V dokumentu, ki nosi naslov “Programske usmeritve Inšpektorata RS za delo”, so opisani ukrepi in aktivnosti, ki jih inšpektorat načrtuje v tekočem letu. To je še posebej pomembno na področjih, kjer se izvaja nadzor. V nadaljevanju tudi izsledki opravljenih nadzorov Inšpektorata v letu 2023 in najpogostejše kršitve. Potrebujete pomoč pri pripravi internih aktov podjetja? Morda imate kakšno drugo drugo vprašanje s področja delovnega prava? Obrnite se na naše pravne svetovalce. Pokličite nas na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Programske usmeritve – opozorilo delodajalcem
T.i. “programske usmeritve” služijo kot opozorilo delodajalcem o aktivnostih, ki jih inšpektorat načrtuje na področju delovnih razmerij v tekočem letu. Poudarek je na tistih področjih, kjer so že ugotovljene številne kršitve. Ključni cilji Inšpektorata RS za leto 2024 so predstavljeni v dokumentu “Programske usmeritve Inšpektorata RS za delo”.
Programske usmeritve – nadzor nad delovnopravno zakonodajo
Inšpektorat RS za delo ugotavlja, da se največ kršitev pojavlja v zvezi s plačili za delo. To vključuje težave z izplačilom regresa in spoštovanjem plačilnih rokov ter izdajo pisnih obračunov o plači. Zaradi tega inšpektorji v letu 2024 posebno pozornost namenjajo temu področju. Poleg tega inšpektorji obravnavajo tudi področje delovnega časa, predvsem zaradi novele Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti.
Programske usmeritve – prekarne oblike dela
Problem prekarnih oblik dela ostaja pereč, saj ni dovoljeno opravljati dela na podlagi civilnopravnih pogodb, če obstajajo elementi delovnega razmerja. V dokumentu “Programske usmeritve Inšpektorata RS za delo za leto 2024” je navedeno, da bodo inšpektorji tudi letos posvetili veliko pozornosti tem kršitvam.
Programske usmeritve – poostren nadzor
Programske usmeritve za leto 2024 predvidevajo poostren nadzor tudi na naslednjih področjih:
- opravljanje dejavnosti zagotavljanja dela delavcev uporabniku (pogosto se ugotavlja, da delavce posredujejo delodajalci brez ustreznih dovoljenj).
- nadzor nad tujimi delodajalci, ki izvajajo čezmejne storitve v Sloveniji ali napotujejo delavce k nam.
- nadzor nad gradbeništvom, ki predstavlja eno od najnevarnejših dejavnosti.
- izvajanje prvega triletnega akcijskega načrta za nacionalni program varnosti in zdravja pri delu 2018–2027 (inšpektorji so ugotovili največ kršitev v zvezi z ocenjevanjem tveganj ter usposabljanjem delavcev za varno delo in zagotavljanjem zdravstvenih pregledov)
V nadaljevanju članka si poglejmo kakšne so ugotovitve nadzorov v letu 2023.
Inšpekcijski nadzori v letu 2023
V letu 2023 je bilo skupno opravljenih 10.101 inšpekcijskih pregledov – 5.500 pregledov na področju delovnih razmerij, 4.475 na področju varnosti in zdravja pri delu ter 126 na področju socialnih zadev. Inšpektorat je ugotovil skoraj 500 kršitev, povezanih z vodenjem evidenc na področju dela, ki so se nanašale predvsem na podatke, ki jih mora delodajalec dnevno vpisovati v evidenco o izrabi delovnega časa za posameznega delavca.
Ugotovitve na področju področju delovnih razmerij ter področju varnost in zdravje pri delu
Na področju varnosti in zdravja pri delu so inšpektorji ugotovili 9.083 kršitev. Največ kršitev je bilo zabeleženih v gradbeništvu (29,2 %), sledijo predelovalne dejavnosti (17,8 %), trgovina (11,3 %), strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti (6,5 %) ter gostinstvo (5,6 %).
Na področju delovnih razmerij je ugotovljeno 6.380 kršitev delovnopravne zakonodaje. Najpogostejše kršitve so povezane s plačilom za delo in drugimi prejemki iz delovnega razmerja (2.926 kršitev), kršitvami zaposlovanja v širšem smislu (763 kršitev), dolžnostih zavezancev v postopku inšpekcijskega nadzora (728 kršitev). Ostale kršitve se nanašajo na področje dela in socialne varnosti (505 kršitev), delovnega čas in odmorov (385 kršitev), prenehanjem pogodb o zaposlitvi (207 kršitev) ter prekarne oblike dela (109 kršitev). Največ kršitev je na področju gradbeništva (1.192 kršitev), predelovalna dejavnosti (676 kršitev) in gostinstva (578 kršitev).
Pravniki podjetja Data d.o.o. opozarjamo, da neupoštevanje zakonodaje lahko vodi do neprijetnih obiskov inšpektorjev. V primeru ugotovitev neustreznega delovnega procesa, kot so pomanjkljivi pravilniki ali evidence, se lahko pojavijo visoke globe, sankcije ter tožbe. Kar prinaša nepotrebne stroške in lahko celo vodi do zaprtja podjetja.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju