Varstvo pri delu je usposabljanje, ki ga mora v podjetju opraviti katerakoli zaposlena oseba pri samostojnem podjetniku ali zaposleni v družbi z omejeno odgovornostjo pred dejanskim začetkom opravljanja dela v podjetju. Usposabljanje iz varstva pri delu vedno priporočamo samostojnim podjetnikom – samozaposlenim nosilcem dejavnosti in samozaposlenim lastnikom in zastopnikom v d.o.o. vi in vaši zaposleni lahko to usposabljanje opravite tudi pri nas – Data d.o.o..
Ste morda tudi delodajalec? Vas zanima kaj vse morate kot delodajalec vedeti in opraviti?
V obdobju korone, varstvo pri delu kot webinar
Tako kot ostali seminarji v našem podjetju, se je moral tudi seminar varstvo pri delu, zaradi epidemije in navodil NIJZ-ja , preseliti na splet. Izvajamo ga prek zoom-a, redno vsak mesec. Termini seminarja so objavljeni na naši spletni strani, na povezavi tukaj, kjer se je na varstvo pri delu mogoče tudi prijaviti. Prijavite pa se lahko tudi na naše spletne novičke, ki jih vsak dan pripravimo za vas. Če imate vprašanja glede podjetništva, so vam na voljo naši strokovnjaki iz vseh področij, ki jih potrebujete!
Pišite nam na [email protected] za vašo ponudbo za svetovanje!
Informativni izračun dohodnine
Kdaj zaposleni opravi varstvo pri delu ? Preizkus je potrebno ponavljati!
Delodajalci, potrebujete pomoč pri urejanju delovno-pravnih razmerij? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Upoštevajoč nevarnost dela in verjetnost poškodb ob opravljanju dela, je potrebno določiti tudi pogostnost preizkusa iz varstva pri delu. Varstvo pri delu se tako izvaja tako pogosto, kot to določa ocena tveganja. Delodajalec je dolžan izdelati tudi pisno oceno tveganja in v primeru ne-izdelave te ocene, je lahko kaznovan za prekršek in sledijo lahko tudi globe.
Zakon zahteva, da delodajalec zagotovi usposabljanje delavcev v njihovem delovnem času in tudi da je to usposabljanje zanje brezplačno. Rok za občasne preizkuse ne sme biti daljši od dveh let!
Se varstvo pri delu zahteva za samozaposlenega (s.p.)?
Samozaposleni, ki niso delodajalci, za varnost in zdravje pri delu odgovarjajo sami. Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) izrecno sicer ne določa, da mora samozaposlena oseba opraviti usposabljanje in izpit iz varstva pri delu ter zdravniški pregled na medicini dela. Vendar navkljub temu lahko v določenih situacijah nastopajo problemi tudi za samozaposlene osebe. Ne-opravljeno usposabljanje za varstvo in zdravje pri delu, lahko v določenih situacijah privede tudi do odgovornosti do tretjih oseb.
Varstvo pri delu in zdravniški pregled na medicini dela
Delodajalec mora za zaposlenega poleg udeležbe pri usposabljanja za varstvo in zdravja pri delu, poskrbeti tudi za zdravniški pregled in izdelati, popravljati ali po potrebi dopolnjevati oceno tveganja. Vse omenjeno velja tudi za zaposlene preko podjemnih ali avtorskih pogodb, študentskega dela, kot tudi preko drugačnih pravno-formalnih oblik delovnih razmerij.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].