Starostna upokojitev je vezana na določen postopek in predložitev določene dokumentacije
Starostna upokojitev letos ali v naslednjem letu O razlogih, zakaj z upokojitvijo počakati, smo pred kratkim že pisali, za vse, ki resno razmišljate o tem pa smo pripravili še seznam postopkov, ki jih zahteva starostna upokojitev.
Starostna upokojitev zahteva naslednji postopek
Potrebujete nasvet s področja delovnega prava? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Najbolje je, da najprej zaposleni sam preveri na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če izpolnjuje pogoje za starostno upokojitev. Določi se točen datum upokojitve, s katerim preneha tudi pogodba o zaposlitvi. Zaposlenega mora iz obveznega pokojninskega in invalidskega ter zdravstvenega zavarovanja odjaviti delodajalec.
Oseba, ki gre v pokoj mora nato pri zavodu vložiti zahtevo za priznanje pravice do starostne pokojnine in sicer:
- elektronsko, preko sistema Moj eZPIZ s kvalificiranim digitalnim potrdilom, ali
- osebno na najbližji območni enoti zavoda ali po pošti.
Na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje priporočajo, da zaposleni, ki se želi upokojiti, vloži delodajalcu obrazec o odpovedi delovnega razmerja približno dva meseca pred zaključkom dela.
Preberite tudi: Dodatek za delovno dobo
Starostna upokojitev in potrebna dokumentacija
Starostna upokojitev prinaša kar nekaj obveznosti in dokumentov, ki jih je potrebno priložiti k zahtevi za starostno pokojnino:
- delovna knjižica in morebitna druga dokazila (npr. odločba o priznanju pokojninske dobe v tujini),
- dokazilo o prenehanju obveznega zavarovanja (npr. akt o prenehanju delovnega razmerja, samozaposleni potrdilo o izbrisu iz Poslovnega registra Slovenije, zavarovanci, prostovoljno vključeni v obvezno zavarovanje, obrazec M-2 ipd.),
- sporazum staršev o uveljavljanju znižanja starostne meje za pridobitev pravice do starostne pokojnine zaradi otrok (če vlagate zahtevo za starostno upokojitev po prej veljavnem zakonu – ZPIZ-1),
- potrdilo o regresu za letni dopust v letu uveljavljanja pravice do starostne pokojnine (prejem celotnega ali sorazmernega dela regresa za letni dopust) in
- morebitno dokazilo o zaposlitvi v tujini.
Kaj pa starostna upokojitev za samostojne podjetnike?
Če je oseba samozaposlena, mora:
- opraviti izbris iz Poslovnega registra Slovenije;
- se odjaviti iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja;
- se odjaviti iz zdravstvenega zavarovanja;
Iz zavarovanj se odjavite z obrazcem M-2. S kvalificiranim digitalnim potrdilom (brezplačno ga pridobi na upravni enoti) ga lahko oddate tudi preko portala e-VEM.
Ostanite na tekočem: Prijavite se na e-novice
Nato je potrebno vložiti zahtevo za priznanje pravice do starostne pokojnine pri zavodu, in sicer elektronsko prek sistema Moj eZPIZ, s kvalificiranim digitalnim potrdilom, osebno na najbližji območni enoti zavoda ali po pošti.
Pozdravljeni
Imam vprašanje. Letos bom dopolnila 62 let ,in imam 27 let pokojninske dobe ,kdaj se bom lahko starostno upokojila?
Hvala ,in lep pozdrav
Pozdravljeni.
Zahvaljujemo se vam za vprašanje, a vam žal nanj ne moremo odgovoriti. Za tovrstna vprašanja je pristojen SPIZ. Svetujemo vam, da pišete na SPIZ: [email protected] ali jih pokličete na: +386 1 4745 100.
Lep pozdrav,
DATA d.o.o.