Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) vsem zaposlenim, ki imajo pravico do letnega dopusta, zagotavlja tudi pravico do regresa. Zakon tako določa, da je delodajalec dolžan delavcu, ki ima pravico do dopusta, izplačati regres najmanj v višini minimalne plače. Pogosto pa se v praksi pojavi vprašanje ali lahko delodajalec delavcem zagotovi regres v nedenarni obliki. Za pravni nasvet se obrnite na naše pravne strokovnjake.
Izplačilo regresa za letni dopust
Zakon o delovnih razmerjih izrecno ne vključuje prepovedi za regres v nedenarni obliki. Vendar pa govori o obveznosti »izplačila« regresa, iz česar izhaja, da mora biti regres zagotovljen v denarni obliki. Obveznost zagotavljanja regresa v denarni obliki pa izhaja tudi iz samega namena regresa. Gre namreč za denarno odmero delodajalca za oddih delavca v času dopusta.
V pravni teoriji in praksi je tako uveljavljeno stališče, da mora biti regres delavcem izplačan v denarju. Regres v nedenarni obliki pa je možen le v primerih, ko to predvideva kolektivna pogodba, ki zavezuje delodajalca.
Regres v nedenarni obliki v skladu s kolektivno pogodbo
Tudi v kolektivnih pogodbah je možnost zagotavljanja regrese v nedenarni obliki prej izjema kot pravilo.
Ena izmed kolektivnih pogodb, ki omogočajo regres v nedenarni obliki, je Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije. Ta določa, da delodajalec lahko izplača del regresa v nedenarni obliki, vendar pa so delodajalci v takem primeru dolžni upoštevati določene omejitve.
V primeru, da se odločijo za izplačilo dela regresa v nedenarni obliki, znaša regres za letni dopust od 1. 1. 2019 dalje 970 EUR, od tega pa mora delodajalec izplačati v denarju najmanj 55 % tega zneska.
Potrebujete zanesljiv računovodski servis
Marina Arh, Data
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju