Poskusna doba oz. poskusno delo je v pogodbi o zaposlitvi praviloma določeno z namenom. Namenjeno je tako delodajalcu kot delavcu. Zakaj je poskusna doba sploh določena? Kako dolgo lahko traja poskusna doba oz. poskusno delo? V tem članku predstavljamo bistvene informacije, ki jih morate poznati glede trajanja, zakonodaje in pravic v času poskusne dobe. V primeru dilem s področja delovnega, gospodarskega ali obligacijskega prava, se lahko z DATINIMI pravnimi svetovalci dogovorite za termin plačljivega strokovnega svetovanja. Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali data@data.si.
Poskusna doba kot orodje za preverjanje ustreznosti delovnega razmerja
Poskusna doba omogoča delodajalcu, da preveri, ali delavec razpolaga z znanjem, spretnostmi in vedenjem, ki jih določeno delovno mesto zahteva. Po drugi strani pa ima tudi delavec možnost oceniti, ali mu delovno mesto ustreza. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 125. členu določa, da mora biti poskusna doba opredeljena v pogodbi o zaposlitvi, sicer je delo lahko opredeljeno kot delo na črno.
Registracija podjetja – hitro in enostavno
Kako dolgo lahko traja poskusna doba?
Poskusna doba je določena v 125. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), kjer je zapisano, da lahko traja največ 6 mesecev. Pomembno je, da je vnaprej opredeljena v pogodbi o zaposlitvi – sicer gre za kršitev zakonodaje in morebitno delo na črno. Če je bil delavec v času poskusne dobe začasno odsoten z dela (zaradi bolezni ali drugih upravičenih razlogov), se lahko poskusna doba ustrezno podaljša za obdobje odsotnosti.
Poskusna doba in pravica do odpovedi
V času poskusne dobe lahko tako delavec kot delodajalec prekineta pogodbo o zaposlitvi. Delodajalec lahko odpove pogodbo, če ugotovi, da delavec ni uspešno opravil poskusnega dela – a le ob ustrezni oceni, ki mora biti podana v pisni obliki. Prav tako lahko delavec poda odpoved brez navajanja posebnega razloga. V obeh primerih znaša odpovedni rok 7 dni.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Zakaj se splača poznati pravila o poskusni dobi?
V primeru nejasnosti ali dileme glede pogodbenih določil ali zakonodaje vam v podjetju DATA nudimo strokovno pravno svetovanje. Da bo sklenitev zaposlitve zares prava odločitev vam naši pravniki lahko pomagajo razumeti vse vaše pravice in obveznosti. V kolikor bi želeli registrirate podjetje, pa se obrnite na DATA točko, kjer vas naši podjetniški svetovalci brezplačno vodijo skozi vse postopke odpiranja d.o.o. in s.p. Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali data@data.si.