Avtorsko delo in delovno razmerje sta dva pojma, ki se pogosto prepletata v poslovnem svetu. V podjetjih, kjer delavci ustvarjajo avtorska dela, je ključnega pomena razumevanje zakonskih določil in pravic, povezanih z njimi. V tem članku se bomo osredotočili na Zakon o avtorskih in sorodnih pravicah (ZASP) in kako ureja avtorsko delo, ustvarjeno v delovnem razmerju. V kolikor se vaše podjetje ukvarja z dejavnostjo, pri kateri nastajajo avtorska dela, ki jih ustvarijo delavci, morate dobro poznati zakonska določila, ki to področje urejajo. Za podrobnejše informacije in pomoč se lahko obrnete na naše pravne strokovnjake. Rezervirajte si termin posveta na 01/600-1530 ali na [email protected]
Kaj je avtorsko delo po ZASP?
ZASP opredeljuje avtorsko delo kot individualno intelektualno stvaritev na področjih književnosti, znanosti in umetnosti. Avtorska pravica pripada avtorju na podlagi stvaritve dela, hkrtai pa je avtorsko delo zavarovano kot ustavna človekova pravica.
Pravice delodajalca pri avtorskem delu v delovnem razmerju
Čeprav avtorska pravica avtomatično pripada avtorju, ZASP v primeru avtorskega dela, ustvarjenega v delovnem razmerju, priznava določene pravice delodajalcu. Skladno s 101. členom ZASP se šteje, da se avtorsko delo prenese na delodajalca za dobo 10 let od dokončanja dela, razen če se stranki ne dogovorita drugače. Zanimivo je tudi, da ZASP v drugem odstavku istega člena omogoča delodajalcu, da po preteku tega desetletja zahteva ponovni izključni prenos teh pravic proti plačilu primernega nadomestila.
Kdaj govorimo o avtorskem delu v delovnem razmerju?
Avtorsko delo je šteto kot takšno, ki je nastalo v delovnem razmerju, če:
- Ustreza standardom avtorskega dela, kot jih določa 5. člen ZASP.
- Je bilo ustvarjeno v času delovnega razmerja.
Razumevanje pravic in obveznosti glede avtorskega dela v delovnem razmerju je ključno za vsakega delodajalca in delavca. Če potrebujete pravni nasvet o tej temi, se obrnite na naše strokovnjake.
Potrebujete pravni nasvet? Za razrešitev dilem v zvezi z avtorskim delom nas pokličite na 01/600-1530 ali mam pišite na [email protected] in pomagali vam bomo razumeti vaše pravice in dolžnosti.
Sledite nam tudi na Facebooku ali LinkedInu, da boste na tekočem z najnovejšimi nasveti in informacijami za podjetnike.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju