Obrtno dovoljenje je potrebno pridobiti za vse dejavnosti, ki spadajo med obrtne dejavnosti. Izdaja ga Obrtna zbornica Slovenije na podlagi vloge podjetja oziroma podjetnika. Preverite, ali tudi vaša dejavnost sodi med obrtne dejavnosti, za katero potrebujete dovoljenje! Potrebujete pomoč pri odprtju podjetja? Obrnite se na naše podjetniške svetovalce. Za termin svetovanja nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Obrtno dovoljenje je pogoj za opravljanje dejavnosti
Obrtno dovoljenje je pogoj, da podjetje oziroma podjetnik prične z opravljanjem dejavnosti, ki spada med tovrstne dejavnosti. Ob registraciji podjetja oziroma s.p. bodoči podjetnik izbere tudi dejavnost oziroma več dejavnosti, ki jih bo opravljal. Dejavnosti, ki jih je mogoče registrirati, so v Standardni klasifikaciji dejavnosti (SKD 2008).
V SKD so dejavnosti razvrščene v naslednje kategorije:
- neregulirane dejavnosti, ki jih je mogoče opravljati brez izpolnjevanja posebnih pogojev;
- regulirane dejavnosti, za katere je potrebno izpolnjevati predpisane pogoje oziroma pridobiti predpisana dovoljenja:
- obrtne dejavnosti, za katere je potrebno pridobiti obrtno dovoljenje.
Katere dejavnosti se štejejo za obrtne dejavnosti?
Obrtne dejavnosti ureja Obrtni zakon, ki te dejavnosti opredeljuje kot pridobitne dejavnosti, za katere veljajo naslednje značilnosti:
– da gre za proizvodno ali storitveno dejavnost na podlagi individualnih naročil, da se opravlja proizvodnja le v majhnih serijah ter da serijska proizvodnja ne obsega pretežnega dela dejavnosti;
– da se uporabljajo stroji, orodja in tehnične naprave, ki so primerne za opravljanje dejavnosti po predhodni alineji in da nimajo značilnosti tekočih trakov ali avtomatiziranega delovnega procesa;
– da je osebni angažma v proizvodnji, izvajanju storitev ali pri vodenju podjetja prevladujoč;
– da se opravlja trajno.
Zaradi varovanja življenja, zdravja in premoženja ljudi ali zaradi zagotavljanja varstva okolja se za opravljanje nekaterih obrtnih dejavnosti zahteva ustrezna poklicna usposobljenost. Seznam teh dejavnosti in pogoje ustrezne poklicne usposobljenosti za njihovo opravljanje določa Uredba o obrtnih dejavnostih.
Za katere dejavnosti je potrebno obrtno dovoljenje?
Obrtno dovoljenje je potrebno pridobiti za naslednje dejavnosti:
43.990 Betoniranje.
33.120 Brušenje in zamenjava rezil in žagnih listov, popravila z varjenjem.
96.022 Depilacija, nega obraza in telesa, pedikerska dejavnost.
45.200 Električna popravila, popravila elektronskega vžiga motornih vozil.
43.310 Fasaderska in štukaterska dela.
96.021 Frizerska dejavnost.
42.110 Gradnja cest.
42.210 Gradnja objektov oskrbne infrastrukture za tekočine in pline, inštaliranje električnih napeljav in naprav.
41.200 Gradnja stanovanjskih in nestanovanjskih stavb.
43.990 Gradnja temeljev, tudi zabijanje pilotov, hidroizolacijska dela, krivljenje jeklene armature, postavljanje kovinskih konstrukcij, storitve z dvigali in drugo gradbeno mehanizacijo, vrtanje in kopanje jaškov.
43.290 Inštaliranje avtomatskih samozapiralnih vrat, inštaliranje dvigal, tekočih stopnic, inštaliranje strelovodov, inštaliranje toplotne in zvočne izolacije, drugo inštaliranje pri gradnjah.
43.220 Inštaliranje vodovodnih, plinskih in ogrevalnih napeljav in naprav.
43.910 Krovska dela.
24.540 Litje drugih neželeznih kovin.
24.520 Litje jekla.
24.530 Litje lahkih kovin.
24.510 Litje železa.
43.330 Oblaganje tal in sten.
22.110 Obnavljanje in protektiranje plaščev za vozila.
43.342 Pleskarska dela.
33.140 Popravila električnih naprav.
33.130 Popravila elektronskih in optičnih naprav.
33.120 Popravila in vzdrževanja črpalk, ventilov, kompresorjev. Popravila in vzdrževanje gradbenih strojev. Popravila in vzdrževanje industrijskih hladilnih in čistilnih naprav. Popravila in vzdrževanje industrijskih peči. Popravila in vzdrževanje kmetijskih in gozdarskih traktorjev ter drugih strojev. Popravila in vzdrževanje mehanizmov za prenos energije. Popravila in vzdrževanje metalurških strojev in naprav. Popravila in vzdrževanje naprav za fluidno tehniko. Popravila in vzdrževanje ročnih obdelovalnih strojev. Popravila in vzdrževanje stiskalnic za iverne plošče ipd. Popravila in vzdrževanje strojev in naprav za rudarjenje. Pridobivanje nafte in plina. Popravila in vzdrževanje strojev in naprav za tekstilno in usnjarsko industrijo. Popravila in vzdrževanje strojev in naprav za živilsko in tobačno industrijo. Popravila in vzdrževanje strojev za gumarsko industrijo. Popravila in vzdrževanje strojev za obdelavo kovin. Popravila in vzdrževanje strojev za obdelovanje lesa plastike, kamna in drugih materialov. Popravila in vzdrževanje strojev za papirno industrijo. Popravila in vzdrževanje strojev za splošne namene. Popravila in vzdrževanje strojev za varjenje ter trdo in mehko lotanje. Popravila in vzdrževanje transportnih naprav. Popravila in vzdrževanje vpenjalnih naprav za obdelovance ter orodja in posebnih nastavkov za obdelovalne stroje.
45.400 Popravila in vzdrževanje motornih koles.
45.200 Popravila karoserij motornih vozil, popravilo vetrobranskih stekel in oken, popravilo, montaža in zamenjava zračnic in plaščev, uravnoteževanje koles, popravilo, montaža in zamenjava zračnic in plaščev, uravnoteževanje koles, redno servisiranje motornih vozil, vzdrževanje in popravila motornih vozil, ličenje vozil, mehanična popravila motornih vozil, popravila delov motornih vozil, tudi sedežev.
47.781 Popravila očal in dejavnost optikov.
43.910 Postavljanje, razstavljanje delovnih odrov in ploščadi.
25.611 Prekrivanje kovin s kovino.
10.710 Proizvodnja kruha, svežega peciva in slaščic.
10.720 Proizvodnja prepečenca in piškotov, proizvodnja trajnega peciva in slaščic.
43.110 Rušenje objektov.
81.220 Specializirano čiščenje stavb.
43.341 Steklarska dela.
96.090 Tetoviranje in piercing (prebadanje telesa).
43.320 Vgrajevanje stavbnega pohištva.
43.390 Zaključna gradbena dela.
43.120 Zemeljska pripravljalna dela.
Za obrtno dovoljenje je potrebna ustrezna izobrazba
Za vse navedene dejavnosti je pred pričetkom opravljanja teh, potrebno pridobiti obrtno dovoljenje. Obrtno dovoljenje je dokazilo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti. Za opravljanje obrtnih dejavnosti se namreč zahteva ustrezna poklicna usposobljenost.
Prispevki za popoldanski sp 2024
Kako pridobiti obrtno dovoljenje?
Za pridobitev obrtnega dovoljenja je potrebno vložiti vlogo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, ki predlagatelju ob izpolnjevanju pogoja ustrezne izobrazbe izda obrtno dovoljenje. Po pridobitvi obrtnega dovoljenja se poslovni subjekt, ki bo opravljal obrtno dejavnost, vpiše v Obrtni register.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju