Go to Top

Dopolnilna dejavnost lahko postane redni s.p. – kako?

Dopolnilna dejavnost je oblika podjetja, za katero je bolj uveljavljen izraz »popoldanski s.p.«. Kdo lahko registrira dopolnilno dejavnost? Oseba, ki je zaposlena za polni delovni čas, pri čemer ni pomembno, ali je pogodba o zaposlitvi sklenjena za določen ali nedoločen čas. Bistveno je, da dopolnilna dejavnost omogoča fizični osebi, da za opravljeno storitev ali prodani izdelek, lahko izda račun. Tako postane hobi legalna dejavnost. Ustanovitev podjetja z našo pomočjo pa je povsem enostaven postopek. Za termin nas pokličite na telefonsko številko 01/600-1530 ali pa nam pišite na [email protected]

Izračun plače

Dopolnilna dejavnost ali redni s.p. – v čem je razlika?

Dopolnilna dejavnost in redni s.p. se razlikujeta samo v višini prispevkov za socialno zavarovanje. V primeru, da se opravljate dopolnilno dejavnost, je potrebno mesečno plačati pavšalni prispevek za zavarovanje v skupnem znesku 93,15 evra (za zdravstveno zavarovanje 46,87 evra in za pokojninsko zavarovanje 46,28 evra). Minimalni znesek prispevkov za socialno zavarovanje pri rednem s.p. pa je ob odprtju dejavnosti 544,04 evrov mesečno. Oseba z dopolnilno dejavnostjo lahko opravlja raznovrstne dejavnosti in ni omejena glede višine prihodkov (razen normiranci) in lahko zaposluje.

Termin za registacijo podjetja

Ustanovitev podjetja

 Normiranem sp – kaj morate vedeti?

Dopolnilna dejavnost – sprememba v redni s.p.

Dopolnilna dejavnost je oblika podjetja, ki jo lahko odprete le takrat, ko je oseba zaposlena za polni delovni čas v drugem podjetju. Če oseba prekine pogodbo o zaposlitvi in jo delodajalec odjavi iz zavarovanja, se mora z naslednjim dnem prijaviti v zavarovanje na s.p.. Postopek spremembe zavarovanja iz dopolnilne dejavnosti v redni s.p. lahko podjetnik opravi na SPOT točki. Svetovalec pripravi obrazec M12 za odjavo iz zavarovanja na dopolnilni dejavnosti in M1 obrazec za prijavo v samozaposlitev na rednem s.p.. Svetovalec oba obrazca elektronsko pošlje na zavod za zdravstveno zavarovanje. V nekaj dneh bo podjetnik po pošti prejel potrdili o odjavi iz zavarovanja na dopolnilni dejavnosti in prijavi v zavarovanje na svoj s.p.. Obe potrdili podjetnik dostavi računovodji, da mu ta lahko obračuna pravilne prispevke za socialno zavarovanje.

Prispevki za popoldanski s.p. v 2024

Možnost uveljavljanja nižjih PiZ prispevkov ob prehodu v redni s.p.

Strošek prispevkov za zavarovanje je pri rednem s.p. je bistveno višji, kot pri dopolnilni dejavnosti. Zato mnogi podjetniki iščejo informacije o tem, ali jim zdaj, ko so se samozaposlili, država nudi pomoč ali subvencijo za plačevanje prispevkov. Odgovor je da. Vendar le v primeru, da je podjetnik najprej odprl dopolnilno dejavnost, šele nato pa je še isto leto prešel na redni s.p., vmes pa s.p.-ja ni zaprl.

V tem primeru lahko podjetnik po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju prvo leto poslovanja uveljavlja 50 odstotkov nižje prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Drugo leto poslovanja pa so ti prispevki nižji za 30 odstotkov. Računovodja podjetnika ob oddaji prvih »višjih« prispevkov o uveljavljanju ugodnosti ZPIZ-2 za prvo leto poslovanja obvesti Finančno upravo RS.

Prijava se na e-novice

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja