Odmor za kavo ali kajenje kot pravica
Odmor za kavo ali kajenje med delovnim časom ni pravica delavcev. Zakon o delovnih razmerjih določa pravico do odmora za malico in njeno trajanje. To pa je tudi edini odmor, ki nam med delovnikom pripada po zakonu. Odmor za malico se nam delavcem seveda všteva tudi v redni delovni čas in zanj dobimo tudi plačilo.
Kajenje med delovnim časom ni pravica delavca
Ima vaše podjetje urejene pravilnike in obvezne akte? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Preberite tudi: Kdaj v pokoj?
Odmor za kavo ali kajenje in diskriminacija
Vprašanje diskriminacije se pogosto pojavi prav pri vprašanju odmora za kavo ali kajenje. Kadilci se počutijo diskriminirane, če jim delodajalec ne dovoli zapuščati delovnega mesta zaradi kajenja. V resnici pa so diskriminirani delavci, ki ne kadijo in ne pijejo kave in torej ne zapuščajo delovnega mesta, razen za odmor za malico. Pri delodajalcih, kjer odmor za kavo ali kajenje ni prepovedan, se ostali delavci pogosto čutijo diskriminirane. Če npr. delavec, ki kadi, v povprečju odide na dva dodatna odmora, poleg odmora za malico, dejansko dela manj, kot nekadilci. Če mora ob tem npr. iz sedmega nadstropja priti v pritličje in zapustiti stavbo, da pride do območja, kjer je kajenje dovoljeno, se ta čas odsotnosti z dela še poveča.
Če torej delodajalec dopušča odmore za kajenje ali pitje kave, mora dodatne odmore dovoliti oziroma omogočiti tudi vsem delavcem, ki ne kadijo in ne hodijo na kavo.
Vas zanima kako odpreti s.p. ali d.o.o.?
Odmori za kajenje tudi ne gredo z roko v roki s promocijo zdravja na delovnem mestu
Vsi delodajalci so zavezani spodbujati zdravje na delovnem mestu in v ta namen tudi sprejeti določene ukrepe. Odmor za kavo ali kajenje je tako lahko tudi v nasprotju s promoviranjem zdravega življenjskega sloga na delovnem mestu. Takšni odmori bi se lahko v teh okvirih nadomestili z odmori za sadno malico ali npr. sprehodom okoli stavbe.
Nič ni preprosto, ko gre za razmerja med delavci in delodajalci!
Razmerja med delavci in delodajalci so vselej kompleksna in jih je potrebno sistematično in premišljeno urejati. Ob tem pa potrebujete še odlično poznavanje delovnopravne zakonodaje in sodne prakse delovnega in socialnega sodišča. Že pri navidezno preprostem vprašanju, kot je odmor za kavo ali kajenje med delovnikom, se lahko zaplete.
Želim se prijaviti na e-novice