Go to Top

Zastopniki v d.o.o. in s.p. – kakšne so razlike?

Zastopniki v podjetju imajo pomembno vlogo pri vodenju podjetja, saj zastopajo podjetje pri pravnih poslih in drugih pomembnih nalogah. Če načrtujete ustanovitev podjetja ali pa želite izvedeti več o tem, kdo lahko v vašem podjetju postane zastopnik, ste na pravem mestu. V tem članku bomo predstavili, kdo so v podjetju lahko zastopniki, kakšne so njihove odgovornosti in kako lahko izberete pravega za svoje podjetje. Če bi želeli tudi vi odpreti s.p. ali pa ustanoviti d.o.o., nas pokličite na 01 600 15 30 ali pa nam pišite na data@data.si. Postopek registracije podjetja na DATA točki je brezplačen, hiter in enostaven.

Brezplačna ustanovitev podjetja

Kaj so v podjetju zastopniki?

Zastopniki v podjetju so osebe, ki so pooblaščene za zastopanje podjetja pri pravnih dejanjih. V primeru družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) so to lahko družbeniki, ki so hkrati tudi direktorji, ali pa prokuristi, ki imajo določena pooblastila za opravljanje pravnih dejanj v podjetju. Zastopniki v podjetju so ključni za pravilno delovanje podjetja, saj lahko predstavljajo podjetje pred sodišči, bankami in drugimi institucijami.

Informativni izračun plače

Ustanovitev podjetja

Izračun dohodnine

Zastopniki v podjetju – d.o.o. in vloga direktorjev

V družbah z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) so zastopniki v podjetju predvsem direktorji, ki opravljajo vsa pravna dejanja, ki spadajo v pravno sposobnost družbe. Po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) lahko družbeniki d.o.o. določijo, kdo bo zastopnik d.o.o., kar vključuje imenovanje direktorja ali več direktorjev. Družbeniki lahko odločijo, da so vsi družbeniki hkrati tudi direktorji podjetja ali pa določijo enega ali več zastopnikov – prokuristov, ki bodo opravljali določena pravna dejanja.

Postanite stranka računovodskega servisa DATA!

Kdo so prokuristi in kakšna je njihova vloga?

V d.o.o. so lahko zastopniki v podjetju tudi prokuristi. Prokura je pooblastilo, ki ga podjetje podeli eni ali več osebam, da lahko zastopajo podjetje pri pravnih poslih. Vendar pa je treba opozoriti, da prokurist ni pooblaščen za vse vrste dejanj. ZGD-1 v 33. členu določa, da družba lahko podeli prokuro eni ali več osebam. V 35. členu pa opredeljuje obseg prokure in sicer, da je prokurist pooblaščen za vsa pravna dejanja, ki spadajo v pravno sposobnost družbe, razen za odsvojitev in obremenitev nepremičnin, za kar mora biti posebej pooblaščen. Kljub tem omejitvam pa je prokurist pomembna oseba v podjetju, saj lahko zastopa podjetje pri vsakodnevnih opravilih.

Prispevki za s.p. 2025

Zastopniki v podjetju in samostojni podjetniki

Za samostojne podjetnike (s.p.) velja, da imajo prav tako možnost imenovanja prokurista. Samostojni podjetnik lahko imenuje enega prokurista, ki bo opravljal naloge v njegovem imenu, kot so urejanje zadev na banki ali izvajanje sprememb v registru podjetij. Pomembno je, da prokurist pred imenovanjem poda soglasje, ki ga priloži k vlogi za vpis v register. Samostojni podjetnik se lahko tako lažje osredotoči na svoje ključne naloge, saj mu prokurist pomaga pri vsakodnevnem poslovanju.

Kilometrina 2025

Kako izbrati pravega zastopnika za vaše podjetje?

Izbira zastopnika v podjetju je ključnega pomena za uspešno poslovanje. Pri izbiri zastopnika bodite pozorni na odgovornost, zanesljivost in izkušnje kandidatov. Prav tako morate upoštevati zakonodajo in omejitve, ki veljajo za imenovanje zastopnikov v podjetju. Preverite, ali obstajajo omejitve za imenovanje določenih oseb za zastopnika, saj lahko to vpliva na vaše poslovanje.

Če imate vprašanja pred samo registracijo podjetja, vam priporočamo posvet z našimi podjetniškimi svetovalci! Za več informacij nas kontaktirajte na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Prijava na e-novice

Oznake

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja