Zaposlitev je cilj vsake delovno sposobne osebe. Ko najdemo primerno zaposlitev, je potrebno z delodajalcem skleniti delovno razmerje. To se sklene s pogodbo o zaposlitvi.
Tako pred kot tudi neposredno po sklenitvi delovnega razmerja imata delavec in delodajalec določene pravice in obveznosti, ki jih je dobro poznati, da bomo lažje zavarovali svoje pravice kot tudi izpolnili svoje obveznosti. Na kaj torej moramo biti pozorni?
Prepoved diskriminacije velja tudi za zaposlitev
Delodajalec ima ob upoštevanju zakonskih prepovedi pravico do proste odločitve, s katerim kandidatom, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje dela, bo sklenil pogodbo o zaposlitvi. Pri tem pa mora upoštevati splošno prepoved diskriminacije, ki jo določa delovnopravna zakonodaja.
Delodajalec mora tako iskalcu zaposlitve in kasneje delavcu zagotavljati enako obravnavo ne glede na njegove osebne okoliščine (spol, starost, raso, družinski status, itd.).
Vas zanima kako odpreti s.p. ali d.o.o.?
Predložitev dokazil in obveščanje delodajalca
Ima vaše podjetje urejene pravilnike in obvezne akte? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Kandidat za zaposlitev pa ni dolžan odgovarjati na vprašanja, ki niso v neposredni zvezi z delovnim razmerjem.
Kaj drugi korona paket prinaša samozaposlenim?
Pravice in obveznosti delodajalca pred zaposlitvijo
Delodajalec sme od kandidata zahtevati le predložitev dokazil o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dela. Od kandidata ne sme zahtevati podatkov o družinskem oziroma zakonskem stanu, o nosečnosti, o načrtovanju družine oziroma drugih podatkov, če niso v neposredni zvezi z delovnim razmerjem. Prav tako ne sme pogojevati sklenitve pogodbe s pridobitvijo teh podatkov ali z dodatnimi pogoji v zvezi s prepovedjo nosečnosti ali odlogom materinstva ali z vnaprejšnjim podpisom odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delavca.
Lahko pa delodajalec preizkusi znanja oziroma sposobnosti kandidatov za opravljanje dela, za katero namerava skleniti pogodbo o zaposlitvi.
Seznanitev z delom in predložitev pogodbe o zaposlitvi
Delodajalec mora pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi seznaniti kandidata, ki išče zaposlitev z delom, pogoji dela ter pravicami in obveznostmi, ki so povezane z opravljanjem dela, za katero se sklepa pogodba o zaposlitvi.
Delodajalec je dolžan delavcu izročiti pisni predlog pogodbe o zaposlitvi praviloma tri dni pred predvideno sklenitvijo, pisno pogodbo o zaposlitvi pa ob njeni sklenitvi. Če delavcu ni izročena pisna pogodba, lahko kadarkoli v času trajanja delovnega razmerja zahteva njeno izročitev in sodno varstvo.
Zdravniški pregled in usposabljanje s področja varnosti in zdravja pri delu
Zaradi ugotovitve kandidatove zdravstvene zmožnosti za opravljanje dela delodajalec na svoje stroške napoti kandidata na predhodni zdravstveni pregled v skladu s predpisi o varnosti in zdravju pri delu. Prav tako je delodajalec dolžan delavca usposobiti za varno opravljanje dela.
Zaposlitev in sklenitev ustrezne pogodbe o zaposlitvi
Za sklenitev delovnega razmerja je potrebno skleniti ustrezno pogodbo o zaposlitvi. Ta mora biti v pisni obliki in mora vsebovati naslednje podatke:
- podatke o delavcu in delodajalcu z navedbo njunega prebivališča oziroma sedeža,
- datum nastopa dela ter naziv delovnega mesta s kratkim opisom dela,
- kraj opravljanja dela,
- podatek ali gre za zaposlitev za določen čas ali zaposlitev za nedoločen čas,
- razlog za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas in določilo o načinu izrabe letnega dopusta, če je sklenjena pogodba o zaposlitvi za določen čas,
- določilo ali gre za zaposlitev s polnim ali krajšim delovnim časom ter določilo o dnevnem ali tedenskem delovnem času in razporeditvi delovnega časa,
- določilo o znesku osnovne plače delavca ter o morebitnih drugih plačilih,
- določilo o drugih sestavinah plače delavca, plačilnem obdobju, plačilnem dnevu in o načinu izplačevanja plače,
- določilo o letnem dopustu oziroma načinu določanja letnega dopusta,
- dolžino odpovednih rokov,
- navedbo kolektivnih pogodb, ki zavezujejo delodajalca oziroma splošnih aktov delodajalca, ki določajo pogoje dela delavca, in
- druge pravice in obveznosti strank.
Kaj drugi korona paket prinaša delodajalcem?
Sposobnost za zaposlitev oziroma sklenitev pogodbe o zaposlitvi
Pogodbo o zaposlitvi lahko sklenejo samo osebe, ki so dopolnile 15 let starosti. Morebitna zaposlitev mlajše osebe, je nična. Tujec ali oseba brez državljanstva, ki išče zaposlitev, lahko sklene pogodbo o zaposlitvi le, če ima ustrezno dovoljenje za zaposlitev oziroma izpolnjuje pogoje, ki jih določa zakonodaja s področja zaposlovanja tujcev.
Zaposlitev delavca, prijava v zavarovanje in vročitev potrdila M1
Delodajalec je dolžan delavca prijaviti v obvezno pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje ter zavarovanje za primer brezposelnosti. Najkasneje v 15-ih dneh od nastopa dela je delodajalec dolžan delavcu tudi izročiti fotokopijo potrdila o prijavi v zavarovanje (potrdilo M1).
Odločba oziroma obvestilo o letnem dopustu
S sklenitvijo delovnega razmerja delavec pridobi tudi pravico do letnega dopusta. Ob nastopu dela (in nato vsako leto najkasneje do 31.3.) je tako delodajalec dolžan delavca pisno obvestiti o odmeri letnega dopusta za tekoče koledarsko leto.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju