Vračanje socialne pomoči in kdaj jo je potrebno vrniti je tema, ki je v zadnjih letih pritegnila pozornost javnosti, zlasti v povezavi z dedovanjem. Spremembe v zakonodaji so prinesle pomembne novosti, ki vplivajo na obveznosti dedičev in prejemnikov socialne pomoči. Kakšna so pravila glede vračila socialne pomoči, kako je z dedovanjem in socialno pomočjo si poglejmo v nadaljevanju. Morda potrebujete pravno pomoč? Za vsa vprašanja in dileme se lahko obrnite na naše pravne strokovnjake. Za termin svetovanja nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Zakonodajne spremembe in vračanje socialne pomoči
Predhodno je bil v veljali 128. člen Zakona o dedovanju, ki je dedičem nalagal vračanje celotne socialne pomoči, prejetih od zapustnika. Novi Zakon o socialno varstvenih prejemkih (ZSVarPre) je to obveznost omilil. Dedičem ni več potrebno vračati celotne socialne pomoči, ki jo je prejel zapustnik. Če je bila socialna pomoč prejemana manj kot eno leto, so dediči oproščeni vračila v celoti.
Kdaj je potrebno vračanje socialne pomoči?
Vračanje socialne pomoči je obvezno, kadar se ugotovi, da je prejemnik neupravičeno prejemal sredstva. To se lahko zgodi, če prejemnik zamolči pomembne informacije ali poda neresnične podatke. V takšnih primerih Center za socialno delo (CSD) odloči o vračilu in določi rok, v katerem mora biti pomoč vrnjena – običajno v 60 dneh od izvršljivosti odločbe.
Dedovanje in vračanje socialne pomoči
Ko gre za dedovanje, lahko država ali občina zahtevata zmanjšanje dedne mase za višino prejete socialne pomoči, če je umrli imel premoženje. Tako se celotna dedna masa zmanjša za znesek prejete pomoči, kar pomeni, da se ostanek dediščine razdeli med dediče. Dediči lahko dedujejo tudi celotno premoženje, če vrnejo prejeto pomoč sami.
Vendar pa obveznost vračanja ne velja za dediče tistih upravičencev do denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ki niso imeli lastništva nad stanovanjem ali hišo, katere vrednost presega 120.000 EUR.
Omejitve vračila
Če so dediči zavezani k vračilu, je to omejeno na dve tretjini prejete pomoči. Dedičem ni potrebno vračati izredne socialne pomoči ali pomoči pri kritju stroškov pogreba.
Možnost prostovoljnega vračila
Prejemniki socialne pomoči se lahko odločijo za prostovoljno vračilo sredstev še pred smrtjo. To storijo tako, da na pristojno ministrstvo naslovijo zahtevo za vračilo sredstev. V tem primeru bodo prejeli natančna navodila in potrdilo o opravljenem vračilu.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 600 15 30 ali jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju