Reševalni pas je ključnega pomena za nemoten potek intervencij, ki rešujejo življenja. Z novelo zakona o pravilih cestnega prometa, ki je bila sprejeta v Državnem zboru, so bile uvedene strožje kazni za voznike, ki ne upoštevajo pravil glede reševalnega pasu. Te spremembe bodo pomembno vplivale na varnost na naših cestah, zato moramo biti odgovorni vozniki vsi. Mimogrede, če odpirate podjetje lahko pri nas rezervirate brezplačen termin za ustanovitev podjetja (s.p. ali d.o.o.). Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.
Brezplačna registracija podjetja
Povečanje glob za kršitve reševalnega pasu
Z novo zakonodajo bo globa za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali pa vozijo oziroma se ustavijo na njem, znašala 500 evrov. Poleg tega bodo vozniki za te kršitve prejeli še tri kazenske točke. To je pomemben korak k večji varnosti na cestah, saj bo preprečil oviranje intervencijskih vozil, ki so nujna za hitro in učinkovito reševanje življenj in premoženja.
Pomembnost reševalnega pasu v praksi
Reševalni pas je pas med vozili na avtocesti, namenjen za hitro prehodnost intervencijskih vozil, kot so reševalna vozila, gasilci in policija. Ta pas je nujen, saj omogoča, da intervencijska vozila brez oviranja dosežejo kraj nesreče in začnejo z nujnimi nalogami, kot so nudenje pomoči poškodovanim ali preprečevanje nadaljnje škode. Z nepravilnim parkiranjem ali ustavljanjem na tem pasu se lahko povzroči velika škoda in celo ogrožanje življenj ljudi, ki potrebujejo takojšnjo pomoč.
Zakaj je pomembno upoštevati pravila?
Neupoštevanje pravil o reševalnem pasu lahko vodi do resnih posledic. Poleg denarne kazni in kazenskih točk pa vozniki, ki ovirajo intervencijska vozila, postavljajo nevarnost za vse udeležence v prometu. Vožnja po reševalnem pasu ali nepravilno ustavljanje na njem namreč upočasni nujno pomoč, kar ima lahko usodne posledice. V Sloveniji smo že večkrat bili priča primerom, ko so vozniki ignorirali ta pravila, kar je pripeljalo do tragedij. Z novo zakonodajo se bo nadzor še povečal, kar pomeni za vse večjo varnost.
Kdo lahko uporablja reševalni pas?
Novela zakona uvaja izjeme za uporabo reševalnega pasu in hojo po avtocestah, ki se nanašajo na naslednje:
- Intervencijska vozila, kot so reševalna vozila, gasilci in policija, ki potrebujejo reševalni pas za hitro in nemoteno izvedbo nalog.
- Delavci javnih veterinarskih služb, ki imajo dovoljenje za gibanje po varnem delu avtoceste pri izvajanju nalog odvoza poginulih živali.
Ta sprememba omogoča varno izvedbo nujnih nalog, kar prispeva k večji varnosti na cestah in učinkovitejšemu reševanju življenj in premoženja.
Imate namen registrirati podjetje in vas zanimajo ugodnosti ob prvem odprtju s.p.? Podjetniški svetovalci podjetja DATA vam znamo svetovati. Pišite nam na data@data.si ali nas pokličite na 01 600 15 30 ter se dogovorite za termin plačljivega svetovanja!