Reševalni pas je ključnega pomena za hitro in učinkovito ukrepanje reševalnih vozil v primeru nesreč na cestah. Z novelo zakona o pravilih cestnega prometa, ki je začela veljati, so kazni za voznike, ki ne upoštevajo pravil v zvezi z vzpostavitvijo tega pasu na avtocestah in hitrih cestah, postale strožje. Globa za kršitev tega pravila se je zvišala z 200 na 500 evrov, ob tem pa so določene tudi kazenske točke. Mimogrede, če odpirate podjetje lahko na DATA točki rezervirate brezplačen termin za ustanovitev podjetja (s.p. ali d.o.o.). Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.
Brezplačna registracija podjetja
Povečanje glob za kršitve reševalnega pasu
Z novo zakonodajo bo globa za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali pa vozijo oziroma se ustavijo na njem, znašala 500 evrov. Poleg tega bodo vozniki za te kršitve prejeli še tri kazenske točke. To je pomemben korak k večji varnosti na cestah, saj bo preprečil oviranje intervencijskih vozil, ki so nujna za hitro in učinkovito reševanje življenj in premoženja.
Reševalni pas in pomen pravilne razvrstitve ob zastoju
Pravilna razvrstitev vozil ob zastoju na avtocesti lahko bistveno vpliva na varnost in reševanje življenj. Policija opozarja, da lahko pravilno razvrščanje poveča možnost preživetja ponesrečencev tudi do 40 odstotkov. Za to je ključno upoštevati naslednja pravila:
- Vzpostavitev reševalnega pasu: Ob vsakem zastoju prometa na avtocesti ali hitri cesti z dvema ali več pasovi v eno smer morajo vozniki takoj vzpostaviti reševalni pas, ki mora biti dovolj širok za varno vožnjo intervencijskih vozil.
- Razvrstitev vozil na skrajnem levem pasu: Vozila, ki se ustavljajo ali stojijo na skrajnem levem prometnem pasu, se morajo razvrstiti čim bolj levo, tudi prek robne črte smernega vozišča, da omogočijo čim hitrejši prehod reševalnim vozilom.
- Razvrstitev vozil na preostalih pasovih: Vozila na preostalih pasovih se morajo razvrstiti čim bolj desno, tudi čez robno črto smernega vozišča, kar vključuje tudi odstavni pas.
Kdo sme uporabljati reševalni pas?
Novela zakona uvaja izjeme za uporabo reševalnega pasu in hojo po avtocestah, ki se nanašajo na naslednje:
- Intervencijska vozila, kot so reševalna vozila, gasilci in policija, ki potrebujejo reševalni pas za hitro in nemoteno izvedbo nalog.
- Delavci javnih veterinarskih služb, ki imajo dovoljenje za gibanje po varnem delu avtoceste pri izvajanju nalog odvoza poginulih živali.
Ta sprememba omogoča varno izvedbo nujnih nalog, kar prispeva k večji varnosti na cestah in učinkovitejšemu reševanju življenj in premoženja.
Imate namen registrirati podjetje in vas zanimajo ugodnosti ob prvem odprtju s.p.? Podjetniški svetovalci podjetja DATA vam znamo svetovati. Kontaktirajte nas na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si ter se dogovorite za termin plačljivega svetovanja!