Preoblikovanje s.p. v d.o.o. je odločitev podjetnika, ki jo mora pred spremembo poslovne oblike tudi dobro premisliti. Podjetniki na začetku podjetniške poti raje registrirajo s.p. Predvsem zato, ker za ustanovitev s.p. ne potrebujejo ustanovnega kapitala. Ko pa razvijejo svojo dejavnost in začnejo dosegati večje dobičke, je smiselno, da začnejo razmišljati o spremembi pravnoorganizacijske oblike. Kako izvesti ta postopek? Ste tudi sami v procesu preoblikovanja podjetja? Pri postopku in odločitvi so vam na voljo naši izkušeni davčni in pravni svetovalci. Za ponudbo svetovanja jim pišite na [email protected] ali pokličite na 01/600-1530.
Razlog za preoblikovanje s.p. v d.o.o. je odgovornost podjetnika
Pogost razlog za preoblikovanje s.p. v d.o.o. je odgovornost, ki jo nosi samostojni podjetnik. Kot podjetnik je s.p. namreč absolutno odgovoren in odgovarja z vsem svojim premoženjem. Poslovanje, pri katerem podjetnik jamči z vsem svojim premoženjem, je zelo tvegano, saj lahko morebitna prisilna izterjava pomembno ogrozi njegovo osnovno preživetje, kot tudi preživetje njegove družine.
Rast poslovanja je preoblikovanje s.p. v d.o.o.
Če se podjetnikova dejavnost širi, dobički se večajo in je zaposlenih vse več, je smiselno, da se s.p. preoblikuje v d.o.o. Ena temeljnih prednosti pri družbi z omejeno odgovornostjo je predvsem manjša davčna obremenitev pri večjih dobičkih. Je pa pomembno omeniti tudi, da se včasih podjetniki odločijo zapreti s.p. in potem na novo ustanoviti podjetje.
Osebni razlogi
Prenos dejavnosti na naslednike in njihovo vključevanje v podjetje, je prav tako lahko eden od razlogov za preoblikovanje s.p. v d.o.o. V d.o.o. se je smiselno preoblikovati že pred prenosom na naslednike. Tako ostane prenosnik lastnik svojega poslovnega deleža v gospodarski družbi, nasledniki pa lahko vstopajo v poslovanje z novimi poslovnimi deleži ali drugače.
Preoblikovanje s.p. v d.o.o. – postopek
Postopek preoblikovanja s.p. v d.o.o. mora podjetnik opraviti pri notarju. Podjetnik lahko statusno preoblikuje svoje podjetje na dva načina:
- samostojni podjetnik lahko prenese podjetje (s.p.) na novo kapitalsko družbo ali
- Samostojni podjetnik lahko prenese podjetje (s.p.) na prevzemno kapitalsko družbo.
V prvem primeru mora samostojni podjetnik sprejeti sklep o prenosu in vložiti predlog za prenos podjetja pri notarju. Ta potrebne dokumente overi in jih posreduje v odločanje sodišču. Sodišče opravi hkraten vpis ustanovitve nove družbe in prenos podjetja v sodni oziroma Poslovni register Slovenije. Ajpes po prejemu sklepa sodišča o vpisu prenosa podjetja izbriše samostojnega podjetnika iz Poslovnega registra po uradni dolžnosti.
V drugem primeru pa mora samostojni podjetnik namesto sklepa o prenosu podjetja, s poslovodstvom prevzemne družbe skleniti pogodbo o prenosu podjetja. Ta mora biti sklenjena v notarskem zapisu. Z vpisom prenosa podjetje s.p.-ja preide na novo družbo, podjetnik (fizična oseba) pa postane imetnik deležev družbe.
Tudi vi razmišljate o pravnoorganizacijski spremembi svojega podjetja? Pri postopku in odločitvi vam lahko pomagajo davčni in pravni svetovalci podjetja DATA. Za ponudbo posvetovanja jim pišite na [email protected] ali pokličite na 01/600-1530.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju