Potrebujete obrtno dovoljenje, kljub temu, da dela ne izvajate sami oz. dela, ki jih zaračunate stranki opravi podizvajalec? V svetu obrtništva in podjetništva je pogosto vprašanje ali potrebujete obrtno dovoljenje, čeprav lastnik dejavnosti sam ne opravlja vseh nalog, temveč jih prenese na »zunanje izvajalce«. Splošno znano je, da potrebujete obrtno dovoljenje, če opravljate dejavnost, ki je regulirana in za katero je potrebno predhodno pridobiti obrtno dovoljenje, vendar pa potrebujete obrtno dovoljenje tudi v primeru, kadar del ne izvajate sami temveč jih zgolj obračunate, dela pa izvede za vas podizvajalec. Potrebujete pomoč pri odprtju podjetja? Morda potrebujete informacijo glede opravljanje dejavnosti ali pridobitvi obrtnega dovoljenja? Obrnite se na naše podjetniške in pravne svetovalce. Za termin registracije ali svetovanja nas pokličite na 01/ 600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Kaj je obrtno dovoljenje?
Obrtno dovoljenje je dokument, ki ga izda pristojni organ in je pogoj za opravljanje določene obrtniške dejavnosti v Sloveniji. Za pridobitev obrtnega dovoljenja mora podjetnik izpolnjevati določene pogoje. Ti pogoji so lahko odvisni od vrste dejavnosti, ki jo opravljate, in vključujejo predvsem poklicno usposobljenost. Namreč za določene vrste dejavnosti je potrebna ustrezna poklicna kvalifikacija ali izobrazba.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Potrebujete obrtno dovoljenje, kljub prenosu del na druge izvajalce?
Ali potrebujete obrtno dovoljenje, če dela prenesete na podizvajalce? Čeprav mnogi podjetniki menijo, da obrtno dovoljenje potrebujejo le tisti, ki dejansko opravljajo fizične naloge, pravzaprav ni tako preprosto. Tudi v primeru, ko dejavnost prenesete na podrejene zaposlene ali zunanjo izvajalsko ekipo, je pogosto potrebno obrtno dovoljenje.
Kljub temu, da naloge prenesete na drugega, kot lastnik podjetja še vedno nosite odgovornost za zakonito opravljanje dejavnosti, zaradi česar potrebujete obrtno dovoljenje, saj vam omogoča pravno opravljanje dejavnosti, saj ste vi odgovorni za kakovost, varnost in skladnost z zakonodajo.
Obrtno dovoljenje ni vezano zgolj na neposredno izvajanje storitev, temveč na lastništvo dejavnosti in opravljanje dejavnosti v skladu z zakonodajo. Lastnik podjetja mora zagotoviti, da so zaposleni ali zunanji izvajalci ustrezno usposobljeni in izpolnjujejo zakonske predpise.
Čeprav ne izvajate nalog sami, morate biti sposobni zagotoviti nadzor nad delom izvajalcev. To vključuje zagotavljanje, da so postopki v skladu z zakonodajo in da se storitve izvajajo v skladu s standardi kakovosti.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju