Poklicno zavarovanje predstavlja pomemben vidik socialne varnosti. Zagotavlja zaščito delavcev, ki opravljajo težka in zdravju škodljiva dela. Več si poglejmo v nadaljevanju. Imate glede te teme dodatna vprašanja? Obrnite se na pravne svetovalce podjetja Data! Za ponudbo plačljivega strokovnega posveta nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
V katerih primerih morajo delodajalci plačevati poklicno zavarovanje?
Pod pogoji Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (»ZPIZ-2») je v poklicno zavarovanje potrebno vključiti tiste zavarovance,
- ki opravljajo posebno težka in zdravju škodljiva dela
- ter zavarovance, ki opravljajo dela, ki jih po določeni starosti ni moč uspešno poklicno opravljati.
Zavarovanci po izpolnitvi pogojev na podlagi vplačanih sredstev pridobijo pravico do poklicne pokojnine ter druge pravice iz Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Brezplačno registrirajte podjetje
Delovna mesta, na podlagi katerih so zavarovanci vključeni v poklicno zavarovanje zaradi težavnosti ali škodljivosti dela, morajo izpolnjevati naslednje pogoje:
- obstoj znatnejših škodljivih vplivov na zdravstveno stanje in delovno zmožnost delavcev, kljub splošnim in posebnih varstvenim ukrepom;
- opravljanje dela v težkih in zdravju škodljivih razmerah neposredno ob virih škodljivih vplivov v nepretrganem delovnem procesu
- opravljanje dela pod škodljivim vplivom na zdravstveno stanje in delovno zmožnost delavcev oz. opravljanje dela v težkih in zdravju škodljivih razmerah za polni delovni čas oz. krajši kot polni delovni čas.
Delovna mesta, ki zahtevajo poklicno zavarovanje
Delovna mesta, ki so podvržena poklicnemu zavarovanju, so določena:
- z Zakonom o delovnih mestih, na katerih se zavarovalna doba šteje s povečanjem,
- z zakoni, ki določajo takšna delovna mesta v državni upravi,
- ter s številnimi sklepi skupnosti pokojninskega in invalidskega zavarovanje (obdobje od 1975 – 1991).
Sem med drugim spadajo delovna mesta v rudnikih, železarnah, koksarnah, delo s svincem, pri električnem in avtogenem varjenju, v proizvodnji akumulatorjev, proizvodnji železovih zlitin in kalcijevega karbida, livarnah, itd.
Pri teh delovnih mestih je še posebej pomembno, da so tako delodajalci kot delavci dobro seznanjeni z varstvom in zdravjem pri delu. Tovrstna usposabljanja organiziramo tudi na DATI!
Za dodatne informacije se lahko obrnete na pravno službo podjetja DATA. Za termin plačljivega strokovnega posveta pokličite na 01/600 15 30 ali pa nam pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju