Zakonske zamudne obresti – kdaj pride do njih, kako so predpisane in njihova obrestna mera
Zakonske zamudne obresti so z zakonom predpisana posledica zamude pri plačilih. Če je dolžnik v zamudi z izpolnitvijo svoje denarne obveznosti, dolguje poleg glavnice še zakonske zamudne obresti. Kdaj pričnejo teči zakonske zamudne obresti in kolikšna je obrestna mera?
Zakonske zamudne obresti so določene z zakonskim predpisom
Potrebujete zanesljiv računovodski servis
Sabina Dimnik, Data
Regres – koliko in do kdaj izplačilo v letu 2021
Obrestna mera zakonskih zamudnih obresti
Na podlagi Zakona o predpisani obrestni meri zamudnih obresti se višina obresti in vse spremembe objavijo v Uradnem listu RS. Predpisana obrestna mera velja za obdobje šestih mesecev, ki se začne z januarjem oziroma julijem vsakega koledarskega leta. Za šestmesečno obdobje, ki se je začelo s 1. januarjem 2021, znaša predpisana obrestna mera zamudnih obresti 8 odstotkov.
Kdaj pričnejo teči zamudne obresti?
Zamudne obresti pričnejo teči z dnem nastanka zamude. Obračunajo se torej od dneva nastanka zamude do dneva plačila.
Ostanite na tekočem: Prijavite se na e-novice
Kaj pa pogodbene obresti?
Zakonske zamudne obresti niso isto kot pogodbene zamudne obresti. Slednje so zamudne obresti za katere se dogovorita stranki s pogodbo, ne glede na zakonski predpis. Tudi pogodbene zamudne obresti začnejo teči s prvim dnem zamude, kar pomeni naslednji dan po zapadlosti obveznosti. Kolikšna je obrestna mera in kako se obračunajo določita stranki sami. Pogodbene obresti nehajo teči, ko vsota zapadlih, pa ne plačanih obresti doseže glavnico.