Prenos podjetja na družinskega člana je postopek, ki mora biti pravno urejen. V kolikor imate pri tem dodatna vprašanja, lahko odgovore nanje podajo naši pravni strokovnjaki. Za ponudbo posveta nas pokličite na 01 600 1530 ali pišite na [email protected].
Brezplačno registrirajte podjetje
Kako poteka prenos podjetja na družinskega člana
Ta postopek ureja Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1). Prenos podjetja na družinskega člana pomeni, da na prevzemnika preide podjetje, pa tudi pravice in obveznosti v zvezi z njim. Družinski član kot prevzemnik vstopi v vsa pravna razmerja v zvezi s prenesenim podjetjem.
Za prenos podjetja na družinskega člana morata podjetnik in podjetnik prevzemnik skleniti ustrezno pogodbo. Ta mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa. Vsebovati mora vse elemente, ki jih zahteva zakon:
- firmo in sedež podjetnika,
- izjavo o prenosu podjetja,
- vrednost podjetja na dan obračuna prenosa podjetja z natančnim opisom podjetja.
V pogodbo o prenosu se lahko vključi tudi izrecno soglasje glede uporabe imena in priimka podjetnika v firmi podjetnika prevzemnika in soglasje glede uporabe matične številke podjetnika.
Prenos podjetja na družinskega člana – vpis v Poslovni register Slovenije
Družinski član – podjetnik prevzemnik mora vložiti prijavo za vpis prenosa podjetja pri AJPES. Predlogu za vpis je potrebno priložiti tudi sklenjeno pogodbo o prenosu. Na podlagi vloženega predloga AJPES vpiše družinskega člana kot prevzemnika podjetja v Poslovni register. Istočasno pa iz registra po uradni dolžnosti izbriše podjetnika, ki je svoje podjetje prenesel na družinskega člana.
Odgovornost podjetnika
Z vpisom prenosa podjetja v Poslovni register Slovenije podjetnik preneha opravljati dejavnost, njegovo podjetje pa preide na podjetnika prevzemnika. Kadar družinski član kot podjetnik prevzemnik ne izpolni obveznosti, ki so nastale podjetniku pred vpisom prenosa v register, odgovarja zanje prvotni podjetnik z vsem svojim premoženjem.
Včasih se ob prenosu podjetja pojavi tudi želja po njegovem preoblikovanju; recimo iz s.p. v d.o.o. Več o tem lahko preberete na tej povezavi.
Prenos podjetja na družinskega člana kot delni prenos
Podjetnik na družinskega člana lahko prenese tudi zgolj del podjetja in ne celote. V tem primeru tudi prvotni podjetnik nadaljuje s poslovanjem in ne pride do njegovega izbrisa iz registra.
Želite izpeljati postopek, pa niste seznanjeni z vsemi informacijami? Pomagamo vam lahko, da bo prenos urejen s pravnega, davčnega, pa tudi računovodskega vidika. Za ponudbo posveta nas pokličite na 01 600 1530 ali nam pišite na [email protected].