Pokojninska reforma 2020 prinaša višje pokojnine! Vlada je potrdila spremembe, ki med drugim predvidevajo zvišanje odmernega odstotka in dvojni status upokojencev. Ste že preverili svojo pokojninsko in delovno dobo? Se sprašujete ali se vam bolj izplača upokojiti v letu 2019 ali po novem letu? Veste kakšno višino pokojnine lahko pričakujete po novem?
Pokojninska reforma 2020 prinaša višje pokojnine
Ena izmed poglavitnih novosti, ki jih prinaša pokojninska reforma 2020 so višje pokojnine. Odmerni odstotek za 40 let pokojninske dobe se z letom 2020 določi v višini 63,5 odstotka za ženske, za moške pa se bo postopoma izenači z ženskami v šestih letih. Po koncu prehodnega obdobja naj bi se za moške pokojnine dvignile za skoraj 11 odstotkov, za ženske pa za 5,4 odstotka.
Informativni izračun dohodnine
Pokojninska reforma 2020 prinaša še dodatni odmerni odstotek v višini 1,36 odstotka za skrb za vsakega otroka (največ za tri otroke). Pri tem bi postavili pogoj, da se zavarovanec oziroma zavarovanka lahko upokoji predčasno le zaradi otroka. Zvišanje odmernega odstotka bo sicer vplivalo tudi na odmero vseh starostnih, vdovskih, družinskih in invalidskih pokojnin.
V primeru, da si želite še višje pokojnine, ali pa Vas upokojeno življenje enostavno dolgočasi, lahko razmislite o ponovni zaposlitvi. VEM točka DATA je edini pravi naslov!
Pokojninska reforma 2020 ureja tudi dvojni status upokojencev
Potrebujete nasvet s področja delovnega prava? Pošljite povpraševanje!
Anja Gašperlin, univ. dipl. prav., Data
Pokojninska reforma 2020 predvideva, da lahko zavarovanci, ki izpolnijo pogoje za starostno pokojnino, namesto 20 % dobijo izplačilo 40 % pokojnine. Takšna ureditev naj bi bila predvidoma časovno omejena na 3 leta. Po poteku 3 leta pa bodo lahko prejemali 20 % starostne pokojnine – pod pogojem, da bodo vključeni v obvezno zavarovanje za polni delovni čas.
Začasno in občasno delo upokojencev
Reforma zvišuje tudi število ur, ki jih lahko upokojenci opravijo kot začasno in občasno delo. Tako bodo lahko trikrat na leto v posameznem koledarskem mesecu oddelali 90 ur namesto zakonsko določenih 60 ur. Nespremenjen ostaja skupni seštevek ur v koledarskem letu ter meja zaslužka (7.127,68 eur).
Do zdaj prekoračitev letnega zaslužka ni bila kaznovana, a novela zakona po novem predvideva globe za prekoračitev omejitev tako za delodajalca (3.000 eur) kot tudi upokojenca (500 eur).
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju
Morda vas zanima tudi:
- Bruto – neto izračun plače
- Minimalna plača z novim letom višja
- Povračilo preveč izplačanega regresa za letni dopust
- Za neizrabljen letni dopust tudi ob odpovedi dobite denarno nadomestilo