Podružnica ali poslovna enota podjetja? Kakšne so pravno-organizacijske razlike med tema dvema pojmoma? Kaj registrirati, če odprete novo – dislocirano enoto svojega d.o.o. ali s.p. na novi lokaciji? Bi vam znal svetovati vaš računovodja? V primeru vprašanj pred registracijo podjetja, se obrnite na naše podjetniške svetovalce! V kolikor pa vam je glede odprtja podjetja vse jasno, rezervirajte termin za registracijo podjetja na Dati! Lahko nas tudi pokličite tudi na 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Kdaj je potrebno registrirati poslovno enoto?
Poslovna enota je del družbe, ki jo ustanavlja. Poslovna enota ne more samostojno opravljati poslov, ne more imeti ločenega transakcijskega računa. Poslovna enota nima niti svojega uradnega imena, niti zastopnika.
Poslovno enoto se registrira, kadar podjetje opravlja svojo dejavnost na drugem naslovu. V praksi je poslovna enota največkrat registrirana, ko recimo obstoječi samostojni podjetnik (s.p.) odpre npr. dodatno trgovinsko poslovalnico ali dodaten lokal. Razlogi za registracijo poslovne enote so tudi računovodski!
Registracija podružnice je izvedena v sodnem registru, medtem ko je poslovna enota registrirana v Poslovnem registru Slovenije. Poslovno enoto je mogoče registrirati na naši Data točki brezplačno.
Podružnica – zakoniti zastopnik
Podružnica mora biti registrirana na drugem poslovnem naslovu kot matično podjetje. Imeti mora tudi zakonitega zastopnika oziroma poslovodjo in ločen transakcijski račun.
Podružnica lahko ustanovi domače ali tuje podjetje
Lahko je ustanovljena s strani domačega ali tujega podjetja (domača ali tuja podružnica). Podružnica je lahko ustanovljena brez lastnega vložka osnovnega kapitala. Opravlja lahko vse dejavnosti ali pa le del dejavnosti, ki jih opravlja matična družba. Za poslovanje podružnice je odgovorno matično podjetje z vsem svojim premoženjem. Tudi prenehanje matičnega podjetja pomeni prenehanje podružnice.
Več o podružnicah je mogoče prebrati tudi v Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Registracija podružnice tujega podjetja potrebuje slovensko davčno številko
Registracija je prijavljena v vpis s strani zakonitega zastopnika oz. direktorja. V primeru, da je matično podjetje tuje, mora podružnica za vpis v sodni register najprej pridobiti slovensko davčno številko. Slovensko davčno številko mora v tem primeru pridobiti tudi zakonit zastopnik te podružnice.
Potrebujete dodatne informacije? Obrnite se na naše podjetniške svetovalce! Vaša vprašanja nam sporočite na telefon 01/600 15 30 ali nam pišite na [email protected].
Deli na FacebookuDeli na Twitterju