Go to Top

Naložbeni račun za spodbujanje vlaganj v delnice in obveznice

Naložbeni račun za spodbujanje vlaganj v delnice in obveznice. Vlada RS je potrdila predlog Zakona o individualnih naložbenih računih (INR), s katerim želi spodbuditi dolgoročno varčevanje fizičnih oseb na kapitalskih trgih ter okrepiti slovenski trg kapitala. Novi zakon uvaja posebno obliko trgovalnega računa, ki bo vlagateljem omogočil preprostejše, preglednejše in stroškovno učinkovitejše vlaganje v finančne instrumente, hkrati pa prinaša ugodnejšo administrativno in davčno obravnavo dohodkov, doseženih prek teh računov. Morda potrebujete pomoč oz. nasvet s področja davkov? Obrnite se na naše davčne strokovnjake. Za termin plačljivega svetovanja nas pokličite na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Ustanovitev podjetja

Zakaj individualni naložbeni računi?

Slovenski varčevalci imajo trenutno v primerjavi z drugimi državami EU izrazito visoko koncentracijo prihrankov v bančnih depozitih, medtem ko je delež sredstev v finančnih instrumentih nizek. Takšna struktura varčevanja omejuje razvojni potencial gospodarstva in ne omogoča optimalne razpršitve prihrankov prebivalstva. Z uvedbo naložbenega računa želi država razširiti možnosti varčevanja prek kapitalskih trgov, kar bo prispevalo k razvoju trga kapitala in razširitvi virov financiranja gospodarstva.

Izračunajte si plačo

davčno svetovanjeNormiranec sp – kaj morate vedeti?

Individualni naložbeni račun – glavne značilnosti

Odprtje računa: Račun lahko odpre fizična oseba, ki je davčni rezident Slovenije, in sicer samo enkrat v življenju.

Vplačila: V prvem letu lahko imetnik vloži največ 20.000 evrov, v nadaljnjih letih pa do 5.000 evrov letno, z dodatnih 5.000 evrov, če so vlaganja usmerjena v finančne instrumente slovenskih izdajateljev. Skupna vsota vseh vplačil ne sme preseči 150.000 evrov.

Naložbeni instrumenti: Možno je vlaganje v delnice, obveznice, zakladne menice, delnice investicijskih skladov in vzajemnih skladov, ki kotirajo na organiziranem trgu ali borzi, z določenimi izjemami (npr. državni vrednostni papirji, delnice Vzajemne).

Upravljanje: Imetniki lahko sami upravljajo svoje naložbe ali pa to zaupajo ponudnikom z dovoljenjem za investicijske storitve, kot so banke in borznoposredniške družbe. Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) bo vodila register ponudnikov, Finančna uprava RS (FURS) pa register imetnikov individualnega naložbenega računa.

Posebnosti: Račun lahko starši odprejo za otroka, ki bo z njim samostojno razpolagal po dopolnjenem 18. letu. Predvidena je tudi možnost mirovanja računa do največ 10 let, na primer ob selitvi v tujino, vendar na računu v tem času ne sme ostati kapital.

Izračun dohodnine

Davčne spodbude in poenostavitve

Zakon uvaja poenostavljen način obračunavanja in plačevanja davka na dohodke za individualni naložbeni račun, ki so opredeljeni kot nova podskupina dohodkov iz kapitala. Za spodbujanje dolgoročnega varčevanja je predvidena nižja davčna stopnja v višini 15 %. Poleg tega je prvo izplačilo z individualnega naložbenega računa po 15 letih od odprtja računa popolnoma oproščeno plačila davka, pod pogojem, da v tem obdobju ni bilo izplačil. Prav tako so oproščena plačila, če ni bilo nobenega izplačila z naložbenega računa v zadnjih 15 letih pred izplačilom.

Vzdrževani družinski člani

Individualni naložbeni račun – prednosti za vlagatelje

Zakon bo vlagateljem omogočil večjo fleksibilnost pri upravljanju naložb, transparentnost stroškov in boljšo zaščito vlagateljev. Ponudniki bodo morali jasno razkrivati vse stroške in pomembne informacije. S tem se pričakuje povečanje zaupanja malih vlagateljev in širša razpršitev prihrankov v finančne instrumente.

Predlog zakona bo v kratkem predložen v obravnavo Državnemu zboru, kjer naj bi bil sprejet do poletja 2025. Uporaba individualnih naložbenih računov naj bi se začela spomladi 2026, kar bo ponudnikom in regulatorjem omogočilo ustrezno pripravo na nov sistem.

Ste razmišljali o ustanovitvi podjetja? S.p. ali d.o.o.? Za termin registracije nas pokličite na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Prijava na e-novice

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja