Kdo lahko odpre popoldanski s.p.? Pogosto se na naše podjetniške svetovalce obračate bodoči podjetniki z vprašanjem ali lahko in kako lahko odprete popoldanski s.p. Za to je potrebno izpolnjevati določene pogoje. Preverimo kateri so ti pogoji. Če tudi vi razmišljate o odprtju popoldanskega s.p., registraciji rednega s.p. ali ustanovitvi d.o.o., nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na data@data.si! V kolikor pa imate pred odprtjem podjetja še kakšne dileme, pa se lahko vedno posvetujete z našimi izkušenimi podjetniškimi svetovalci!
Kaj je popoldanski s.p.?
Preden pogledamo, kdo lahko ustanovi popoldanski s.p., najprej poglejmo, kakšna oblika dejavnosti to sploh je? Gre za samostojnega podjetnika, ki opravlja dopolnilno dejavnost. Ta termin sicer pravno gledano ne obstaja. Kar pomeni, da ga ne boste našli v zakonih oz. drugih pravnih aktih.
Kdo lahko ustanovi popoldanski s.p.?
Kakšen je odgovor na vprašanje: »Kdo lahko odpre popoldanski s.p.?« Popoldanski s.p. lahko ustanovi vsaka oseba, ki je redno zaposlena za polni delovni čas (40 ur na teden). To pomeni drugi – študenti, upokojenci, zaposleni za krajši delovni čas, brezposelni ipd., popoldanskega s.p.-ja ne morejo odpreti.
Kdo lahko odpre popoldanski s.p. in zakaj je privlačen?
Zakaj se odprtje popoldanskega s.p. zdi mikavno? Eden od razlogov je v višini prispevkov, ki jih plačujete pri popoldanski s.p. Ti so namreč precej nižji kot pri rednem s.p. Popoldanski s.p. je namreč zavarovan z drugega naslova (pri delodajalcu) in plačujejo se le pavšalni prispevki. Nekateri podjetniki se za popoldanski s.p. odločajo tudi takrat, ko želijo na varen način preizkusiti dobičkonosnost svoje poslovne ideje. Še vedno ostajajo redno zaposleni pri delodajalcu, v popoldanskem času pa se preizkušajo kot podjetniki. Če pri uresničevanju svoje podjetniške ideje niso uspešni, kljub temu ohranjajo svojo finančno in socialno varnost.
Kdo lahko odpre popoldanski in kakšna je razlika med »rednim« s.p. in popoldanskim s.p.?
Velikokrat nas tudi sprašujete, ali so med »rednim« in popoldanski s.p.-jem kakšne bistvene razlike. Razen razlike glede plačevanja prispevkov, razlik ni. Pravno-formalni status »rednega« in popoldanskega s.p. je enak. Oba pa imata tudi enake dolžnosti in pravice. Imate glede registracije podjetja še kakšna dodatna vprašanja? Kontaktirajte naše izkušene podjetniške svetovalce, ki vam bomo z veseljem priskočili na pomoč s strokovnimi nasveti. Dosegljivi so po telefonu na 01 600 15 30 ali na data@data.si!