Go to Top

Družbeniki pri d.o.o. in njihova vloga pri ustanovitvi podjetja

Družbeniki pri d.o.o. se pogosto sprašujejo, koliko družbenikov lahko ustanovi eno družbo in kako poteka postopek ustanovitve podjetja? Pri tem je pomembno poznati omejitve in zahteve, ki jih določa zakonodaja. Preberite kakšne so pravice in dolžnosti družbenikov pri d.o.o., kakšen je postopek ustanovitve ter katere ključne odločitve sprejemajo družbeniki. Se odločate za odprtje podjetja? V podjetju Data imamo podjetniške svetovalce, ki svetujejo na začetku vaše poslovne poti. Pomagamo pa lahko tudi pri registraciji podjetja. Pokličite nas na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si.

Izračunajte si plačo

Družbeniki pri d.o.o. – koliko družbenikov lahko registrira eno podjetje?

Po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) lahko družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) šteje največ 50 družbenikov. Če pa si želite, da bi imela vaša družba več kot 50 družbenikov, morate pridobiti posebno dovoljenje Ministrstva za gospodarstvo. Pomembno je vedeti, da vsak družbenik pri d.o.o. ob ustanovitvi prispeva osnovni vložek, ki je lahko različen, vendar pa vsakih 50 evrov osnovnega vložka prinaša en glas pri odločanju v podjetju.

Brezplačno ustanovite podjetje

Ustanovitev podjetja

Interni akti podjetja

Postopek ustanovitve d.o.o. in družbena pogodba

Ko se odločite za ustanovitev d.o.o., morate skleniti družbeno pogodbo. Ta je temeljni dokument, ki določa pravice in obveznosti družbenikov ter način delovanja podjetja. Družbena pogodba mora biti sklenjena v VEM (Vse na enem mestu) obliki ali v obliki notarskega zapisa, če želite vključiti specifične pogoje glede razmerij med družbeniki.

Če se odločite za registracijo d.o.o. preko DATA točke, boste sklenili enostavno družbeno pogodbo v SPOT obliki, ki ne vključuje posebnih določil o razmerjih med družbeniki. V primeru, da želijo družbeniki dodati specifične člene ali razdeliti pristojnosti, morajo skleniti družbeno pogodbo v notarski obliki, saj notar edini lahko vključi te posebnosti.

Kilometrina 2025

Kaj mora vsebovati družbena pogodba?

Družbena pogodba je ključni dokument, ki mora vsebovati določene informacije, da bo ustanovitev d.o.o. zakonita. Med osnovnimi podatki, ki jih mora vsebovati, so:

  • imena in naslovi vseh družbenikov,
  • firma in sedež družbe ter temeljna dejavnost podjetja,
  • znesek osnovnega kapitala in posamezni vložki družbenikov,
  • imena zastopnikov podjetja,
  • elektronski naslov podjetja, ki bo javno objavljen,
  • dodatne dejavnosti družbe, če so predvidene.

Pravilno oblikovana družbena pogodba je pomembna za uspešno delovanje podjetja, saj določa vse ključne vidike poslovanja in odnose med družbeniki.

Prispevki za sp 2025

Odločitve, ki jih sprejemajo družbeniki pri d.o.o.

Družbeniki pri d.o.o. imajo pomembno vlogo pri sprejemanju odločitev o poslovanju podjetja. Po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) lahko družbeniki odločajo o različnih zadevah, kot so:

  • sprejetju letnega poročila in uporabi bilančnega dobička;
  • zahtevi za vplačilo osnovnih vložkov;
  • vračanju naknadnih vplačil;
  • delitvi in prenehanju poslovnih deležev;
  • postavitvi in odpoklicu poslovodij;
  • ukrepih za pregled in nadzor dela poslovodij;
  • postavitvi prokurista in poslovnega pooblaščenca;
  • uveljavljanju zahtevkov družbe proti poslovodjem ali družbenikom v zvezi s povračilom škode, nastale pri ustanavljanju ali poslovodenju;
  • zastopanju družbe v sodnih postopkih proti poslovodjem, in
  • drugih zadevah, za katere tako določa ta zakon ali družbena pogodba.

Pomembno je, da se družbeniki zavedajo, da so odgovorni za dobro delovanje podjetja in da so njihove odločitve lahko ključne za prihodnost družbe.

Izračun dnevnice 2025

Bodoči družbeniki pri d.o.o., naročite se na svetovanje pred registracijo družbe

Svetovalci podjetja DATA opravljamo individualna svetovanja na podjetniškem, pravnem in davčnem področju in tako pomagamo družbenikom, da se optimalno pripravijo na vstop v podjetništvo. Za več informacij nas kontaktirajte na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Prijava na e-novice

Dodajte svoj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja