Digitalni podpis – kaj to pravzaprav pomeni? Na področju elektronskega poslovanja vse več uporabnikov pri svojem poslovanju uporablja »digitalni podpis«. To je elektronski podpis, ki predstavlja niz podatkov v elektronski obliki. Namenjen je preverjanju pristnosti podatkov in identifikaciji podpisnika. V slovenski zakonodaji se namesto pojma »digitalni podpis« uporabljata pojma »elektronski podpis« oz. »varen elektronski podpis.« Mimogrede, morda, razmišljate o ustanovitvi podjetja? Obrnite se na naše podjetniške svetovalce in pomagali vam bodo. Pri nas lahko registracijo podjetja opravite brezplačno! Za termin svetovanja ali registracije nas pokličite na 01/600-1530 ali pa nam pišite na [email protected].
Digitalni podpis – zakonska ureditev
V Sloveniji to področje ureja Zakon o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu (ZEPEP). Digitalni podpis in povezavo z lastnoročnim podpisom je urejal 15. člen ZEPEP, ki je bil v letu 2021 črtan iz zakona. Ureditev elektronskega podpisa tako sedaj ureja Uredba EU o elektronski identifikaciji in storitvah zaupanja za elektronske transakcije na notranjem trgu.
Kdaj je digitalni podpis enakovreden lastnoročnemu podpisu?
Kdaj je digitalni podpis enakovreden lastnoročnemu podpisu? Sam digitalni podpis še ne pomeni, da je tak podpis enakovreden lastnoročnemu podpisu. Enakovrednost lastnoročnemu podpisu pridobi le, kadar je overjen s kvalificiranim potrdilom.
Kvalificirano potrdilo se izda za digitalni podpis, s katerim takšno potrdilo povezuje podatke za preveritev ali podpis pripada določeni osebi in če podpis potrjuje identiteto osebe, ki je podpisala določen dokument. Kvalificirano potrdilo pomeni bistveni element varnega elektronskega podpisovanja, preveritve digitalnega podpisa in poslovanja nasploh.
Ko je podpis podkrepljen s kvalificiranim potrdilom, takrat je enakovreden lastnoročnemu podpisu. Imenujemo ga »varen elektronski podpis«.
Kdaj je digitalni podpis varen?
Digitalni podpis, ki je varen elektronski podpis, izpolnjuje sledeče zahteve, in sicer da je:
- povezan izključno s podpisnikom;
- iz njega mogoče zanesljivo ugotoviti podpisnika;
- ustvarjen s sredstvi za varni podpis, ki so izključno pod podpisnikovim nadzorom;
- povezan s podatki, na katere se podpis nanaša, tako da je opazna vsaka kasnejša sprememba teh podatkov ali povezave z njimi.
Da je popolno verodostojen, mora biti tudi časovno žigosan. Na ta način program samodejno pri podpisu dokumenta izpiše datum in uro izvedenega digitalnega podpisa.
Imate dodatna vprašanja? Za informacije nas pokličite na 01/600-1530 ali pa nam pišite na [email protected]. Povezali vas bomo z našimi pravnimi svetovalci, ki vam bodo pomagali razjasniti dileme.
Deli na FacebookuDeli na Twitterju